close
تبلیغات در اینترنت

دریافت کد حدیث تصادفی

ابزار وبلاگ

فرهنگی

طب سنتی ایرانی
دستیاران تخصصی دانشکده طب سنتی مشهد
قالب وبلاگ
ساعت

درباره وبلاگ

طب سنتی ایران طب سنتی ایران، یک مکتب طبی کامل و پویا است که جهان را به عنوان نظام احسن و آفریده خالق علیم و حکیم می نگرد و پزشک را از بابت تسلط و احاطه او به علوم مختلف و درک صحیح او از جهان هستی حکیم نامیده است.ریشه های مکتب طب سنتی ایران به بیش از 3000 سال قبل می رسد، طبق نقل سیریل الگود مورخ پزشکی * قبل از طب یونانی وجود داشته است و ایرانیان اصول آن چیزی را که طب یونانی نامیده شده، به یونانیان تعلیم دادند و در ایران قدیم وضعیت طب پیشرفته تر از آشور بود* ستارگان طب سنتی ایران مانند ابن سینا، رازی، علی بن عباس اهوازی، ابن ابی الصادق نیشابوری، سید اسماعیل جرجانی و عماد الدین محمود شیرازی حدود هشت قرن هدایت دانشگاه های طب در غرب و شرق را بر عهده داشتند.دکتر نرمن هاوارد جونز در مجله سازمان بهداشت جهانی در سال 1972 می نویسد:
ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟
موضوعات وبلاگ
طب سنتی -
داروهای گیاهی -
کامپیوتر -
فرهنگی -
ورزشی -
متفرقه -
اخبار -
آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 30 نفر
بازدیدهای دیروز : 21 نفر
كل بازدیدها : 69,798 نفر
بازدید این ماه : 72 نفر
بازدید ماه قبل : 204 نفر
نظرات : 73
كل مطالب : 159 عدد
تعداد اعضا : 98 نفر
امروز : پنجشنبه 22 آذر 1397
جستجوی مطالب

Google
tebesonati91.rozblog.com

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

به درخواست انجمن علمی طب سنتی ایران صورت گرفت:

انتشار گزارش تفصیلی و مستند عملکرد حوزه‌ی طب سنتی ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

به گزارش روابط عمومی دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی، در پی درخواست انجمن علمی طب سنتی ایرانی برای شرح مفصل اقدامات انجام گرفته در وزارت بهداشت در حوزه‌ی طب سنتی، این دفتر اقدام به تهیه و ارائه گزارش کاملی در این خصوص نمود.

این گزارش که به همراه مستندات موجود تهیه شده است، می‌کوشد تا با ارائه‌ی گوشه‌ای از تلاش متعهدانه‌ی دلسوزان و مسئولان طب سنتی در وزارت بهداشت، به پیش‌داوری‌ها و شایعات موجود در خصوص کم توجهی به طب سنتی ایرانی در این وزارت، پاسخی مناسب دهد. اگرچه این گزارش نیز از شرح آنچه که در طول این سال‌ها گذشته است به خوبی برنیامده، با این وجود ارائه‌ی آن، تلاشی است در جهت روشنگری افکار عمومی.  

 

روابط عمومی دفتر طب سنتی به منظور آگاهی و اطلاع‌رسانی رسمی، این گزارش را در دسترس عموم قرار می‌دهد و مستندات از طریق لینک ها قابل دسترسی است.   

1-ساختار تشكيلاتي

ساختار اداری طب سنتی در ستاد وزارتخانه: ساختار اداري طب سنتي ابتدا به صورت دبيرخانه در معاونت آموزشي وزارت بهداشت شكل گرفت و در سال 1389 با عنوان «مركز امور فرهنگ، آداب و ميراث پزشكي» كه به اختصار «فام» ناميده مي‌شد، به كار خود ادامه داد. در سال 1392 به استناد نامه 44351/ت48923ن معاون اول رئيس جمهور وقت و طي ابلاغ شماره 83/100 مورخ 24/1/1392، جايگاه تشكيلاتي طب سنتي به معاونت ارتقا يافت و جناب آقاي دكتر محمود خدادوست به سمت معاون طب سنتي ايراني‌اسلامي منصوب شدند. با پیگیری انجام شده، تشكيلات تفصيلي اين معاونت مشتمل بر 77 پست شامل 4 اداره كل و 11 گروه طي نامه 9731/92/220 مورخ 16/5/1392 معاونت هماهنگي اجراي مقررات اداري معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور ابلاغ شد و از تشكيلات تفصيلي ابلاغي، پست‌هاي معاون، مسئول دفتر، مشاور، دو مدير كل و شش كارشناس تخصيص و عملا هسته اولیه معاونت شکل گرفت.

البته در فاصله چند ماه باقيمانده از دولت دهم در خصوص تثبيت ويزيت دانش آموختگان طب سنتي معادل ساير متخصصين پيشنهاد پوشش بيمه اي ويزيت و خدمات و اخذ مصوبه از شوراي عالي بيمه، كه فقط ويزيت معادل ساير متخصصين، به مصوبه دولت رسيد و ساير خدمات جهت پوشش بيمه‌اي به کمیسیون اجتماعی دولت ارسال شد که البته با شروع دولت جدید تقارن پیدا کرد و از دستور کار کمیسیون اجتماعی خارج شد. ضرورت ورود آموزه هاي طب سنتي در نظام سلامت در نظام مراقبت هاي بهداشتي، آموزش پزشكان عمومي و ساماندهي ارائه دهندگان آموزش و خدمات طب سنتي در كشور، الزام آموزش عطاري ها و ساماندهي آنها با كمك صنف مربوطه، الزام ورود آموزش هاي طب سنتي در كتب درسي آموزش و پرورش، بستر سازي جذب دانش آموختگان در دانشگاه ها و ... تا حد اخذ مصوبه دولت انجام شد(پیوست مصوبات دولت و شورای عالی بیمه مورخ 2-5-92).

با كسب راي اعتماد دولت يازدهم در مرداد ماه 1392مجددا طي حكم 63/100 مورخ 17/6/1393 جناب آقاي دكتر خدادوست در سمت معاون طب سنتي ايراني‌اسلامي ابقا شدند. مقام عالي وزارت در اين حكم و به استناد بند 12 سياست‌هاي كلي سلامت ابلاغي مقام معظم رهبري، خواستار اهتمام جدي در اجراي برنامه‌هاي زير شدند:

-         ايجاد و تقويت زيرساخت­هاي مورد نياز براي عملياتي نمودن سياست­هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در حوزه طب سنتي

-         بسترسازي جهت ادغام خدمات طب ايراني در نظام سلامت و ساماندهي آن و استفاده از تمامي ظرفيت­هاي تأييد شده آن در كنار طب رايج

-         بسترسازي استفاده از آموزه­هاي طب ايراني در جهت ارتقاء سطح خدمات بهداشتي، درماني با تأكيد بر ترويج فرهنگ خودمراقبتي و اصلاح سبك زندگي

-         توسعه هدفمند آموزش طب ايراني در سطوح مختلف و بازنگري و اصلاح برنامه آموزشي رشته­هاي وابسته به طب ايراني

-         ساماندهي و هدايت پژوهش­هاي هدفمند در حيطه طب سنتي به سمت رفع نيازهاي جامعه با رويكرد سلامت­نگر، اقتصاد مقاومتي و مرجعيت علمي و حمايت از پژوهش­هاي پايه و كاربردي

 

در تاريخ 22/1/1395 طي نامه 23/100 و به دنبال بازبيني در ساختار تشكيلاتي ستاد، "معاونت امور اجتماعي" تشكيل و «معاونت طب سنتي ايراني‌اسلامي» به «دفتر طب سنتي ايراني‌اسلامي» تغيير جايگاه داده و مجددا جناب آقاي دكتر محمود خدادوست به عنوان مشاور وزير و مدير كل دفتر طب سنتي ايراني‌اسلامي منصوب شدند.

تشكيلات تفصيلي واحدهاي متناظر در دانشگاه‌ها:  به منظور پيشبرد برنامه‌هاي طب سنتي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و با رايزني به عمل آمده و مساعدت معاونت محترم توسعه مديريت و منابع وزارت متبوع، تعداد 290 پست براي 58 دانشگاه/دانشكده علوم پزشكي تخصيص يافت كه در قالب دفتر يا اداره تعالي و توسعه طب سنتي در ستاد دانشگاه‌ها شكل گيرد که این موضوع به تصویب هیات امنای 30 دانشگاه رسید و در تعدادی از دانشگاهها ابلاغ مسوولین مربوط صادر شد. در پایان سال 1394 مقرر شد اين تعداد پست، به جاي ستاد دانشگاهها  در دو معاونت درمان و بهداشت تقسيم شود که این مهم نیز به تصویب هیأت امناء دانشگاه‌ها رسید و ابلاغ شد و در مرحله استقرار این واحدها در دانشگاه هستیم.

2- راهبردها و برنامه‌ها

1- برنامه چهار ساله: با همت دست اندركاران، اساتيد، دانشجويان و پيش كسوتان طب سنتي كشور و پس از برگزاري 24 نشست، برنامه چهار ساله طب سنتي و مكمل كشور در قالب برنامه راهبردي سال هاي    1397-1393 تدوين وچكيده آن در تاريخ 13/5/1393 طي نامه شماره 331/122/د به مقام عالي وزارت ارائه شد. ايشان پي نوشت فرمودند« مطالعه شد. تشكر مي كنم، در شوراي سياستگذاري طب سنتي بررسي و تصميم گيري شود.»

برنامه چهار ساله   (پیوست 1)

چکیده برنامه     (پیوست 2)

2- مصوبات شوراي سياستگذاري:شوراي سياست گذاري طب سنتي، اولين نشست خود را در تاريخ 21/10/1393 با حضور مقام عالي وزارت برگزار و مهمترين محور هاي موجود در برنامه چهار ساله را در قالب 18 مصوبه به انضمام ضوابط تشكيل و نحوه فعاليت اين شورا به تصويب رساند. به استناد بند 8 ماده 4 اين شورا، « مصوبات شوراپس از تاييد و امضاي رييس شورا ( مقام عالي وزارت) ابلاغ و براي كليه واحدهاي زيرمجموعه وزارت بهداشت، لازم الاتباع است» مصوبات شورا طي نامه شماره 2236/101 مورخ 14/11/1393 از سوي مدير كل محترم حوزه وزارتي براي كليه دانشگاه ها، معاونين، مشاورين و موسسات زيرمجموعه وزارت بهداشت« جهت اجرا» ابلاغ شد.

مصوبات اولین نشست (پیوست 3)

3- برنامه عملياتي سال 1394: برنامه عملياتي سال 1394 از سوي معاونت طب سنتي تدوين و در شوراي معاونين وزارت بهداشت در ارديبهشت ماه 1394 به تصويب رسيد.

برنامه عملیاتی 1394 (پیوست 4)

4- طرح تحول نظام سلامت در حوزه طب سنتي: با توجه به پراكندگي امور مرتبط با طب سنتي، در تاريخ 6/5/1394 طي نامه شماره 254/122/د خطاب به مقام عالي وزارت پيشنهاد شد كه در قالب طرح تحول نظام سلامت ، بسته مرتبط با طب سنتي ابلاغ و اعلام شود تا طب سنتي نيز به عنوان يكي از گام هاي طرح تحول، شكلي ملي به خود بگيرد. مهمترين برنامه هاي پيشنهادي در اين برنامه به شرح زير بودند:

1-     آغاز اجرای پایلوت ورود خدمات طب سنتی به سیستم مراقبت‌های اولیه بهداشتی در شهرستان‌های منتخب 10  استان کشور (برخی از بسته‌های آموزشی تهیه شده و رایزنی و برنامه‌ریزی با کارشناسان محترم معاونت بهداشت همچنین هماهنگی با روسای محترم 10 دانشگاه علوم پزشکی کشور از چند ماه قبل آغاز شده است‌). این خدمات عمدتاً شامل :

الف ورود مباحث منتخب طب سنتی به بلوک‌های آموزشی بهورزان

ب- شروع دوره­های آموزشی «حفظ تندرستی از دیدگاه طب سنتی» برای بهورزان، کارشناسان مراکز بهداشتی درمانی و کارکنان شبکه

ب شروع دوره­های آموزشی «مبانی طب سنتی، اصول حفظ تندرستی، درمان بیماری‌های رایج» برای پزشکان مراکز بهداشتی و درمانی و پزشکان خانواده

ج ورود تعداد محدودی از داروهای گیاهی پر مصرف به فهرست دارویی خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی 

د انتشار مجموعه آموزشی «درمان‌های ساده و در دسترس» برای بیماری­ها و شکایات شایع مراجعه کننده به خانه­های ‌بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی

ه انتشار «دارونامه» داروهای گیاهی موجود در خانه بهداشت و داروخانه مراکز بهداشتی درمانی

2-     پوشش بیمه‌ای و‌یزیت و خدمات منتخب طب سنتی

3-     پوشش تعرفه‌ای ویزیت و مشاوره طب سنتی در طرح تحول نظام سلامت

4-     افتتاح اولین مرکز ارایه فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی در شهرستان تهران

5-     افتتاح اولین سلامتکده­ی جامع طب سنتی در یکی از مراکز درمانی نیروهای مسلح

6-     آغاز عملیات اجرایی ساخت 20 «سلامتکده طب سنتیِ تیپ» در 20 دانشگاه علوم پزشکی

7-     آغاز عملیات اجرایی سلامتکده «تدبیر و امید» وابسته به ستاد وزارت بهداشت

8-      آغاز طرح ساماندهی پزشکان عمومی و سایر مراکز ارائه دهنده­ی خدمات آموزشی و درمانی طب سنتی (آئین نامه آن تدوین شده است)

9-     امضای دو تفاهم‌نامه همکاری با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت معدن و تجارت (پیش­نویس‌ تفاهم­نامه­ها تدوین شده است)

10-تبثیت جایگاه و ساختار تشکیلاتی دانشکده‌های طب سنتی در مراکز منطقه‌ای ده گانه

11-ورود مباحث آشنایی با طب سنتی ایرانی در کوریکولوم آموزشی گروه پزشکی (اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی)

12-افتتاح «مرکز ملی طب سنتی و مکمل» با هدف پشتیبانی علمی حوزه‌‌ی طب‌سنتی اعم از آموزشی، پژوهشی و امور  بین­الملل

6- برنامه عملياتي سال 1395: با توجه به تغييراتي كه در نحوه برنامه ريزي و ابلاغ برنامه هاي عملياتي در سطح وزارتخانه انجام شد، قالب برنامه عملياتي تغيير كرد و اين برنامه به شرح زير به دانشگاه ها ابلاغ شد.

برنامه عملیاتی 95 (پیوست 4)

 

3-بهداشت

آموزش عمومي:

-         به منظور آموزش راه كارهاي طب سنتي براي مردم، 10 مجموعه آموزشي در قالب پيك تندرستي به تيراژ تقريبي 60000 جلد منتشر شده است.(تصاوير پيوست)

-         تدوین مجموعه تدابیر و توصیه‌های خانگی درمان‌های علامتی جهت چاپ در کتاب ملی سلامت

 

ورود خدمات طب سنتي به نظام مراقبت هاي اوليه بهداشتي:

در تاريخ 20/4/1393 طي نامه شماره 174/د/122 طرح عملياتي و برنامه بندي ورود خدمات طب سنتي به قائم مقام محترم معاونت بهداشت وزارت متبوع ارسال شد. پس از نشست هاي كارشناسي با مديران و كارشناسان معاونت محترم بهداشت دو مجموعه آموزشي در قالب « آشنايي با مباني طب ايراني و اصول سالم زيستن» و« درمان هاي ساده خانگي براي بيماري هاي شايع» ويژه بهورزان تدوین و به تائید کارشناسان محترم معاونت بهداشت رسید.

در اسفند ماه سال 1394 و به منظور اخذ نظرات کارشناسی و مشورتی، نشستی با حضور معاونین بهداشتی و مدیران شبکه 10 دانشگاه علوم پزشکی کشور با مدیریت قائم مقام محترم معاونت بهداشت و معاونت طب سنتی برگزار و طی آن برنامه عملیاتی و جدول زمانی نهایی و این برنامه در فهرست برنامه های عملیاتی سال 1395قرار گرفت مقرر بود ابتدا در اسفند ماه و سپس در اردیبهشت ماه 1395 کارگاه آموزشی مربیان بهورزی 10 دانشگاه علوم پزشکی همزمان با رو نمایی از دو کتاب آموزشی فوق الذکر توسط مقام عالی وزارت برگزار شود. (پيوست)

 

4-درمان:

1-4 تدوين تعرفه خدمات طب سنتي ايراني و برخي خدمات طب مكمل و چاپ در كتاب ارزش نسبي خدمات كه يكي از   سخت ترين و در عين حال مهمترين اقدام در طب سنتي بوده كه اين مهم پس از رايزني هاي متعدد در سطوح مختلف در حوزه معاونت درمان در سال 1393 انجام شد كه در واقع به معناي به رسميت شناخته شدن خدمات طب سنتي و مكمل در نظام سلامت تلقي شده و توسط شوراي عالي بيمه و هيات محترم دولت تاييد، تصويب و ابلاغ شد.

2-4 - پوشش بیمه ای خدمات طب سنتی: رایزنی های متعددی با " دفتر ارزیابی و فناوری، تدوین استاندارد وتعرفه سلامت "  معاونت درمان همچنین اعضای شورایعالی بیمه، مدیران عامل دوسازمان بیمه گر پایه انجام و بار مالی ناشی از پوشش بیمه ای ویزیت، ماساژ، حجامت خشک،حجامت تر و مشاوره " برای 3 سال محاسبه و به مدیر کل محترم دفتر ارزیابی و فناوری طی نامه 1119/122/ د اعلام گردید. طی مذاکره به عمل آمده با مدیران عامل محترم دو سازمان بیمه گر پایه، که فرموده بودند تصویب پوشش بیمه ای ویزیت نیاز به مستندات و مراحل اداری ندارد نامه های 7/122 مورخ 30/1/94 و 17/122 مورخ 15/2/94 تنظیم شد.

با پیگیری های به عمل آمده معاون محترم درمان وزارت متبوع نیز طی نامه 23888/400/ د مورخ 15/9/94 خواستار پوشش  بیمه ای برای ویزیت، مشاوره و خدمات مربوط به کدهای 901770، 901775، 901780، 901815 و 901662 کتاب ارزش نسبی خدمات شدند. این نامه که خطاب به معاونت محترم امور اجتماعی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ارسال شده بود بدنبال نامه 8583/400/د مورخ 16/4/1394 بوده و مجددا طی یک نامه پیرو در 28/1/1395 به شماره 86/406 مورد تاکید قرار گرفت.

مصوبات شورایعالی بیمه در سال 92 (پیوست 5)

کتاب ارزش نسبی خدمات (پیوست 6)

3- 4: ساماندهی فعالیت های حوزه طب سنتی و مکمل : با توجه به نارسایی های موجود در ارائه خدمات طب سنتی و مکمل در جامعه، پیش نویس آئین نامه ای تحت عنوان " آیین نامه ساماندهی و توسعه خدمات طب سنتی" در مورخ 14/10/93 طی نامه 834/122/ د تنظیم و برای اخذ نظرات سایر واحد ها برای مشاور محترم وزیر و رئیس کارگروه تدوین آئین نامه ها ارسال شد. (پیوست 7)

 این پیش نویس در مورخ 17/10/93 طی نامه 477/104/د از سوی ریاست محترم کارگروه تدوین آئین نامه ها برای تمامی معاونت های وزارت بهداشت ارسال شد. این پیش نویس  بعدها با تغییر نام به "پیش نویس آئین نامه شرایط و محدوده فعالیت در طب سنتی و مکمل" برای سرپرست محترم دفتر مطالعات و تنقیح قوانین ( با توجه به انحلال کارگروه تدوین آئین نامه ها) طی نامه 102/122/د مورخ 30/3/94 ارسال شد و ایشان نظرات حقوقی خود را طی نامه 380/116/د مورخ 13/4/94 اعلام نمودند. (پیوست 8)

نظرات حوزه معاونت محترم آموزشی نیز طی جلسه حضوری اخذ و اعمال و برای تأیید نهایی معاونت محترم آموزشی طی نامه 294/122/د مورخ 19/5/94 ارسال شد.

 آخرین نسخه پیش نویس(پیوست 9)

4-4 : آئین نامه تاسیس سلامتکده طب سنتی: با توجه به بروز مشکلاتی در تأسیس سلامتکده های طب سنتی بخصوص تامین مسئول فنی، رایزنی با دفتر تنقیح قوانین معاونت محترم امور حقوقی انجام شد که نهایتاً پاسخ ایشان طی نامه 25/116/د مورخ 3/12/93 به معاونت طب سنتی اعلام و راهکار حل این مشکل طی نامه 1064/122/د مورخ 20/12/93 از سوی معاونت طب سنتی برای دانشگاه های علوم پزشکی ارسال شد. برای تسهیل تاسیس سلامتکده نیز آئین نامه فوق الاشاره بازبینی و با اعمال نظرات دفتر تنقیح قوانین در مورخ 9/6/94 طی نامه  /122/د  برای دفتر نظارت معاونت درمان ارسال شد که آخرین نظرات کارشناسی آن دفتر در مورخ 18/12/94 طی نامه 35351/402/د واصل و نسخه اصلاح شده جهت تائید نهایی طی نامه 1128/122/د مورخ 22/12/94 به آن دفتر ارسال شد. برای اخذ نظر دفتر حقوقی( با توجه به انحلال دفتر تنقیح قوانین) مجدداً در تاریخ 13/2/95 طی نامه 100/122/د برای دفتر حقوقی ارسال و با اعمال نظرات کارشناسان محترم آن دفتر، مجدداً جهت تائید نهایی طی نامه 138/122/د مورخ 26/2/95 به دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان ارسال گردید تا پس از تأیید معاونت محترم درمان برای توشیح مقام عالی وزارت ارسال گردد.

آخرین نسخه بازبینی شده آئین نامه تأسیس سلامتکده طب ایرانی(پیوست 10)

5-4 : تدوین استاندارد خدمات طب سنتی و طب سوزنی: استاندارد خدمات ویزیت و 11 خدمت طب سنتی که به توشیح دبیر محترم هیأت بورد تخصصی طب سنتی و ریاست محترم انجمن علمی طب سنتی رسید و برای بارگذاری در سامانه معاونت محترم درمان طی نامه 981/122/د مورخ 31/11/93 ارسال شد. استاندارد خدمات طب سوزنی( 10 خدمت به همراه ماساژ) نیز طی نامه 495/122/د مورخ 5/7/93 همچنین نامه 684/122/د مورخ 3/9/93 برای بارگذاری در سایت معاونت درمان، برای آن معاونت ارسال گردید.

وفق آئین نامه های موجود، رعایت استاندارد خدمات برای متقاضیان ارائه این خدمات ضروری است.

استاندارد خدمات طب سنتی(پیوست 11)

استاندارد خدمات طب سوزنی (پیوست 12)

6-4: خبرگان بدون مدرک : با توجه به ضرورت استفاده از پتانسیل مجریان و خبرگان طب سنتی، پیش نویس نظام نامه بهره مندی از تجارب خبرگان طب سنتی فاقد مدرک دانشگاهی، در مورخ 19/10/94 طی نامه شماره 841/122/د برای دریافت نظارت دانشگاه ها، به گروه ها و دانشکده های طب سنتی ارسال شد.

پیش نویس (پیوست 13)

7-4: مراکز ارائه فرآورده های طبیعی و سنتی: با توجه با تاًکید مقام عالی وزارت بر تاًسیس این مراکز و ابلاغ آن در قالب مصوبات شورای سیاست گذاری طب سنتی، در مورخ26/12/93 طی نامه 1275/122/ د   از مدیر کل محترم نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل خواسته شد تا درخصوص تدوین آئین نامه نحوه ارائه فرآورده های طبیعی و سنتی اقدام نمایند. این درخواست، مجدداً طی نامه 237/122/ د مورخ 6/3/94مطرح شد. پیش نویس این آئین نامه از سوی معاونت طب سنتی تدوین شد و اهم موضوعات این پیش نویس در قالب نامه 696/122/د  مورخ 15/9/94 به مقام عالی وزارت منعکس شد. مهمترین سر فصلهای اشاره شده در این نامه عبارت بودند از:

1-  رسيدگي به درخواست متقاضيان در كميسيون ماده 20، به شكل مستقل و خارج از سازوكار و نوبت رسيدگي به تقاضاي تاسيس داروخانه هاي معمولي و حداكثر تا 2 ماه پس از تحويل مدارك به كميسيون مذکور صورت پذيرد.

2-  مسئول فني مراكز از بين دانش آموختگان دكتري تخصصي داروسازي سنتي و يا دکترای حرفه­ای داروسازي که دوره­های آموزشی مورد تایید معاونت طب سنتی را سپری نموده­اند انتخاب گردند.

3-    تعداد اين مراكز تا سقف يك مركز به ازاء هر 20 هزار نفر جمعيت تعيين گردد.

4-    صدور مجوز صرفا بر اساس بالاترين امتياز مكتسبه متقاضيان صورت پذيرفته و حداقل آن 2000 امتیاز باشد.

5-  دارندگان مجوز تاسيس، مكلفند صرفا فرآورده هاي طبيعي، داروهاي گياهي، گياهان دارويي و فرآورده هاي طب سنتي را عرضه نمایند.

6-  تمديد پروانه مسئوليت فني، منوط به كسب حداقل 5 امتياز از 25 امتياز سالانه از دوره هاي بازآموزي مرتبط با داروسازي سنتي، گياهان دارويي و يا طب سنتي باشد.

7-    تبديل وضعيت مركز ارائه فرآورده هاي طبيعي به داروخانه معمولي امكان پذير نباشد.

 

مقام عالی وزارت خطاب به ریاست محترم سازمان غذا ودارو پی نوشت فرمودند: " با کلیات موافقم، اعلام نظر نمائید"واین موضوع در 8/10/1394 رویت شد. ریاست محترم سازمان غذا ودارو طی نامه 66159/655/ د مورخ 5/11/1394 اعلام فرمودند " با کلیات پیشنهادات ارائه شده موافقند اما ایجاد یک شبکه دارویی دیگر صرفاً جهت ارائه فرآورده های طبیعی و سنتی علاوه بر ایجاد موازی کاری در ارائه خدمات دارویی به مردم، مشکلات نظارت بر عملکرد این شبکه جدید را نیز بدنبال خواهد داشت لذا پیشنهاد می گردد این طرح با ارائه خدمات مذکور در داروخانه های منتخب از بین داروخانه های موجود سطح کشور و آموزشهای لازم به مسئولین فنی آنها اجرایی گردد"

معاونت طب سنتی طی نامه 1040/122/ د مورخ 3/12/94 13 به مدیر کل حوزه وزارتی و در پاسخ به نامه  2038/101/ د  مورخ 26/11/1394 ایشان مبنی بر ارائه گزارش و با عنایت به پاسخ 66159/655/ د مورخ 15/11/1394 ریاست محترم سازمان غذا و دارو اعلام نمودند که:

1- تاسيس مراكز ارائه فرآورده هاي طبيعي، سنتي و داروهاي گياهي با در نظر گرفتن پيشنهادات اين معاونت كه طي نامه شماره 696/122/د مورخ 15/9/1394 خطاب به مقام عالي وزارت منعكس گرديد، غالبا مبتني بر مفاد آيين نامه تاسيس داروخانه هاست لذا عملا راه اندازي اين مراكز را  نمي توان يك شبكه دارويي مستقل با  ساز و كار جداگانه تلقي نمود.

2- چنانچه ارائه فرآورده هاي مذكور در داروخانه هاي معمولي با ضوابط فعلي مندرج در آيين نامه تاسيس داروخانه­ها، توجيه اقتصادي داشت بدون شك تا كنون مورد استقبال متوليان محترم داروخانه ها قرار مي گرفت. عدم استقبال اين داروخانه ها، نشانگر برخي محدوديت ها است و پيشنهادهاي مطرح شده در نامه پيش­گفت، عملا با هدف كاهش و يا رفع اين محدوديت ها صورت پذيرفته است.

3- به دنبال طرح پيشنهاد ارائه فرآورده هاي طبيعي و سنتي در داروخانه هاي موجود از سوي رياست محترم سازمان غذا و دارو، اين معاونت طي نامه شماره  402/د/122 مورخ  16/6/1394 درخواست نمود كه ساز و كار اجرايي اين پيشنهاد از سوي همكاران محترم سازمان غذا و دارو تدوين گردد، ليكن تا كنون اين امر محقق نشده و مجددا با گذشت چندين ماه همان پيشنهاد دوباره مطرح گردید.

پیش نویس آئین نامه تاًسیس مرکز ارائه فرآورده های طبیعی،سنتی و گیاهان دارویی (پیوست 14)

8-4: باز توزیع درآمدها: در سالهای گذشته در قالب دستورالعمل نظام نوین اداره بیمارستانها، مبالغی تحت عنوان کارانه به پرسنل درمانی تعلق میگرفت که در سال گذشته دستورالعمل جدیدی تحت عنوان دستورالعمل  پرداخت مبتنی بر عملکرد پزشکان و اعضای هیاًت علمی شاغل در بیمارستان های وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ گردید. بسیاری از کلینیک های طب سنتی در دانشکده های طب سنتی و خارج از بیمارستانها واقعند که عملاً از مزایای این دستورالعمل محروم خواهند شد. طبق رایزنی بعمل آمده و طی نامه 553/122/ د  مورخ 12/8/1394 از معاونت محترم درمان درخواست شد که مفاد دستورالعمل مذکور

به کلینیک‌های طب سنتی غیر واقع در بیمارستان‌ها نیز تسری یابد.

معاونت محترم درمان نیز با استقبال از این پیشنهاد، طی نامه 22250/400/د مورخ 29/8/1394، اعلام نمودند که کار گروه توزیع درآمدهای اختصاصی دانشگاه‌ها مجاز به تسری مفاد آئین نامه پرداخت مبتنی بر عملکرد هستند، این نامه از سوی معاونت طب سنتی در تاریخ 9/9/1394 با نامه 681/122/د برای کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال شد.

9-4: ساخت سلامتکده‌های تیپ در 20 استان: به منظور ارائه‌ی یک الگوی واحد و مبتنی بر مهندسی اسلامی- ایرانی، با همکاری دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی و مساعدت ویژه‌ی مقام عالی وزارت و همکاری صمیمانه‌ی معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع، پلان و نقشه‌ی سلامتکده‌های تیپ (مختص طب سنتی و مکمل) طراحی و مقرر گردید در 20 مرکز (شامل 19 استان و یک مرکز متعلق به وزارت بهداشت) عملیات اجرایی آن آغاز شود. مراتب از سوی معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع طی نامه‌ی 3188/202/د مورخ 27/8/1394، دانشگاه‌های علوم پزشکی مربوطه (شامل تهران، ایران، شهیدبهشتی، یزد، مشهد، کرمان، زنجان، قم، تبریز، سبزوار، گلستان، اهواز، البرز، مازندران، شیراز، بابل، کاشان، همدان و فسا) اعلام شد تا ضمن جانمایی زمین، پیمانکار را نیز انتخاب نمایند و تأمین اعتبار (شامل 30% از مبلغ پروژه) طی نامه‌ی شماره‌ی 4782/202/د مورخ 25/12/1394 برای 10 دانشگاهی که نسبت به اعلام محل و نقشه‌ی زمین و انتخاب پیمانکار اقدام نموده بودند (شامل دانشگاه‌های همدان، فسا، سبزوار، بابل، گلستان، یزد، البرز، زنجان، قم، کاشان) انجام شد.

10-4: تعیین تعرفه خدمات طب سنتی و مکمل و وارد نمودن آن در کتاب ارزش نسبی خدمات: با همکاری صمیمانه‌ی دفتر ارزیابی، فناوری و تدوین استانداردهای معاونت درمان، تعرفه‌ی 15 خدمت طب سنتی و طب مکمل در صفحات 517- 515 کتاب ارزش‌ نسبی خدمات و مراقبت‌های سلامت گنجانده شد.

11-4: تقاضای بازبینی تعرفه ویزیت متخصصان طب سنتی: به منظور اجتناب از گسترش غیر منطقی برخی مداخلات غیر دارویی و یا ایجاد تقاضای القایی و با عنایت به اینکه ویزیت دانش آموختگان طب سنتی غالباً 40- 30 دقیقه به طول می‌انجامد، طی نامه‌ی مورخ 8/6/1394 از مقام عالی وزارت و نامه‌ی شماره‌ی 1005/122/د مورخ 1/12/1394 از معاونت محترم درمان درخواست شد که مبلغ تعرفه ویزیت متخصصان طب سنتی افزایش یافته و دست‌کم معادل تعرفه مشاوره دکتری تخصصی روانشناسی بالینی محاسبه گردد. البته همانطوری که در مصوبه‌ی شورای عالی بیمه سال 92 اشاره شد، شورا با تعرفه ویزیت متخصصین طب سنتی بالاتر از سایر متخصصین موافقت نکرد ولی در تبصره‌ی ذیل آن ذکر شد در صورتی که زمان ویزیت برای سایر متخصصین ملاک تعیین تعرفه قرار بگیرد این امر در مورد متخصصین طب سنتی هم تعمیم داده شود. (پیوست مصوبات دولت و شورای عالی بیمه 2/5/92)

12-4: ساماندهی مراکز توزیع و ارائه‌ی گیاهان دارویی: در این راستا مفاد دو تفاهم نامه با وزارت خانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت تنظیم و برای اظهار نظر مقام عالی وزارت طی نامه‌ی شماره‌ی 189/122/د مورخ 24/4/1394 ارسال شد.

پیش‌نویس تفاهم نامه با وزارت جهاد کشاورزی (پیوست 15)

پیش‌نویس تفاهم نامه با وزارت صنعت، معدن و تجارت (پیوست 16)

جلسات ساماندهی عطاریها (پیوست 19)

پیش نویس ضوابط فنی و علمی فروشندگان گیاهان دارویی (پیوست 18)

طرح دوره آموزشی عطاران (پیوست 17)

نمونه‌ای از صورتجلسه‌ی برگزاری جلسه با عطاران با سابقه و خوش نام تهران بزرگ (پیوست 20)

13-4: پيش نويس  دستورالعمل نحوه انجام تعهدات قانونی فارغ‌التحصیلان رشته‌های دکتری تخصصی طب و داروسازی سنتی در سال 1394 : با توجه به طولاني شدن دوران تحصيل دانشجويان دكتري تخصصي رشته هاي طب و داروسازي سنتي و با عنايت به لزوم ورود هر چه سريعتر بخشي از اين دانش آموختگان به بازار كار، تصميم بر آن شد آيين نامه اي براي كاهش مدت تعهدات قانونی اين دانش آموختگان تدوين گردد. لذا در اين راستا آيين نامه زير تدوين و در تاريخ 16/6/1394 طي نامه شماره 401/د/122 به معاونت محترم آموزشي ارسال گرديد. (پیوست 21 و 22)

 

5- آموزش

در سال 1386 با تأكيد مقام معظم رهبري و همّت دولت محترم و وزير وقت بهداشت، درمان وآموزش پزشكي ايجاد رشته تخصصي طب و داروسازي سنتي در دانشگاه محقق شد. صدور مجوز از سوی شوراي گسترش دانشگاه‌ها جهت راه‌اندازي رشته طب سنتي در دانشگاه‌های علوم پزشكي و خدمات بهداشتي، درمانی تا سال 1393، تعداد دانشگاه‌های دارای این رشته را به 17 دانشگاه رساند که 8 دانشکده و 9 گروه طب سنتی وظیفه آموزش آکادمیک دانشجویان علاقمند را به عهده گرفتند. همچنین در پایان این سال رشته داروسازي سنتي در مقطع دكتراي تخصصي در 8 دانشگاه علوم پزشکی و رشته تاريخ پزشكي در مقطع كارشناسي ارشد و دكتراي تخصصي در 8 دانشگاه علوم پزشكي تصویب شد. پس از تشکیل معاونت طب سنتی در سال 1392 اقداماتی بنیادی در حوزه آموزش طب سنتی صورت گرفت که مشروح آن به شرح ذیل است:

1-      تصویب موافقت قطعی با دانشکده­های طب سنتی در مراکز منطقه­ای ده­گانه کشور در شورای سیاست‌گذاری

2-      تصویب ایجاد رشته طب سنتی در نیروهای مسلح، حسب صلاحدید ستاد کل نیروهای مسلح در یکی از دانشگاه­های علوم پزشکی وابسته، همچنین ایجاد دانشکده طب سنتی در دانشگاه علوم پزشکی ایران در شورای سیاست‌گذاری

3-      طراحی برنامه آموزشی (curriculum) دستیاری بالینی طب سنتی و ارائه به کمیسیون تدوین وزارت بهداشت جهت تصویب

4-      تشکیل کارگروه تدوین برنامه آموزشی رشته‌های پشتیبان طب و داروسازی سنتی و رشته‌های کاربردي فنی- حرفه‌ای

5-       برگزاری برنامه‌های آموزش مداوم طب ایرانی برای جامعه پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و ستاد مرکزی وزارت بهداشت

6-      پيشنهاد و اعلام ضرورت ايجاد رشته‌هاي وابسته و مورد نیاز طب ایرانی در مقاطع مختلف به شوراي عالي برنامه‌ريزي آموزش پزشكي

7-      تصويب 2 واحد درسي با عنوان « تاريخ فرهنگ و تمدن اسلام و ايران» براي مقطع پزشكي عمومي كه يك واحد آن اختصاص به آموزش مباني طب ايرانی دارد.

8-      تصویب تکلیف شورای عالی برنامه ریزی برای فراهم سازی مقدمات لازم جهت اجرایی نمودن مصوبه جلسه 156 مورخ 3/12/92 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص آشنایی دانشجویان رشته های علوم پزشکی با مبانی طب سنتی به صورت دو واحد درسی اجباری (پیوست 23)

9-      برگزاری برنامه‌های آموزشی اصول حفظ تندرستی از دیدگاه طب ایرانی برای عموم مردم از طریق انجمن علمی         طب سنتی ایران 

10-  برگزاری نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی در حوزه‌ی طب، داروسازی سنتی ایرانی و تاریخ علوم پزشکی

11-  تهیه بسته آموزشي ارائه‌ی خدمات حفظ الصحه و اصلاح سبک زندگی از دیدگاه طب ایرانی براي پزشكان خانواده وپزشكان عمومي كشور

12-  تدوین بسته های آموزشی حفظ تندرستی و اصلاح سبک زندگی برای سطوح مختلف جامعه

13-  طراحی بسته­ی آموزشی ساده اصول حفظ الصحه برای بانوان

14-  طراحی بسته­ی آموزشی ساده اصول حفظ الصحه برای نیروهای نظامی

15-  گردآوری و توزیع مجموعه‌ی سخنرانی‌های آموزشی آقای دکتر اصفهانی (7 حلقه لوح فشرده) در دانشگاه‌های علوم پزشکی

16-  تهیه بسته‌ی آموزشي 300 ساعته خدمات طب ایرانی براي پزشكان خانواده وپزشكان عمومي كشور جهت توانمندسازي آنها براي استفاده از اين ظرفيت در ارائه خدمات بهداشتي درماني در كنار آموزه‌هاي طب كلاسيك

17-  تدوین برنامه‌ی آموزش مجازی 12 ساعته ویژه‌ی کارشناسان مراکز بهداشتی درمانی و 24 ساعته ویژه‌ی پزشکان عمومی و پزشکان خانواده 

18-  برگزاري دوره آموزشي آشنايي مقدماتي طب ایرانی و معرفي ظرفيت‌هاي آن در زمينه‌هاي تدابير بارداري و ... ويژه مديران دفاتر مامايي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور

19-  ارائه قابليت‌ها و توانمندي‌هاي طب ایرانی در همايشي براي مديران پرستاري و رؤساي دانشكده‌هاي پرستاري دانشگاه‌های علوم پزشكي كشور

20-  حمایت مادی و معنوی از برگزاری کنگره‌ها و همایش‌های طب و داروسازی سنتی ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

21-  ايجاد كارگروه "طب ایرانی، تندرستي، رسانه" جهت پوشش رسانه‌اي تدابير حفظ الصحه و سبك زندگي (اجرای بیش از 400 ساعت برنامه تلویزیونی و بیش از 300 ساعت برنامه رادیویی در حوزه اصلاح سبک زندگی و ارتقاء سلامت با آموزه‌های طب ایرانی)

22-  برگزاری کنفرانس‌های علمی «ترویج سبک زندگی سالم با آموزه‌های طب ایرانی»

23-  حمایت از انتشار دایره‌المعارف پزشکی ایران و اسلام

24-  حمایت از انتشار 4 عنوان کتاب تخصصی، یک عنوان کتاب به زبان انگلیسی جهت معرفی طب ایرانی، 5 عنوان کتاب آموزشی برای عموم

25-  حمایت از انتشار 4 عنوان کتاب آموزشی- داستانی و یک بسته فلش کارت «حکیم یار» ویژه‌ی کودکان

26-  برنامه ریزی و عقد قرارداد تدوین بسته های آموزشی برای متخصصین طب سنتی

27-  برنامه ریزی و عقد قرارداد تدوین بسته های آموزشی طب سنتی برای متخصصین سایر رشته های پزشکی

28-  تصویب تکلیف دانشگاه‌های علوم پزشکی مبنی بر ایجاد بستر لازم برای استخدام و یا تخصیص پست سازمانی، جهت جذب دانش‏آموختگان طب و داروسازی سنتی طی فراخوان جذب اعضای هیات علمی در قالب ظرفیت مازاد در شورای سیاست گذاری

29-  اخذ امتیاز ویژه در سال 1393 برای کلیه برنامه‏هایی که در قالب ضوابط آموزش مداوم، امتیاز بازآموزی دارند در صورت گنجاندن مباحث طب سنتی ایران (البته این امتیاز در سال 1394 از اولویت ملی آموزش مداوم خارج شد.)

30-  شرکت فعال در جشنواره و نمایشگاه ملی «گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی»، برگزار شده توسط معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری

31-  تشکیل کارگروه تهیه محتوای آموزش عمومی طب ایرانی و معرفی قابلیت‌های آن برای افزودن به کتب درسی مدارس در مقاطع مختلف

32-  حضور فعال معاونت طب سنتی ایرانی- اسلامی در بیست و یکمین، بیست و دومین و بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم و انتخاب غرفه‌ی آن به عنوان برترین غرفه‌ی بخش دانشگاهی و نهادهای دولتی

33-  برگزاری اولین همایش کشوری دانشجویی دکتری تخصصی طب سنتی ایران در دانشکده‌ی طب سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تاریخ 19 و 20 مهرماه

34-  گردآوری و انتشار مجموعه مقالات دانشگاهی طب سنتی به تفکیک فارسی و انگلیسی در دو جلد

35-  گردآوری و انتشار مجموعه پایان نامه‌های طب سنتی ایران

36-  طراحی و شروع به اجرای آموزش پزشکان کشور در خصوص بیماری‌های شایع با کمک انجمن علمی طب سنتی ایران جهت استفاده از تدابیر تغذیه، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در درمان آن‌ها

37-  تدوین درمان‌های ساده‌ی خانگی طب سنتی برای دانشنامه‌ی ملی درمان خانگی

38-  برگزاری اولین همایش ملی تغذیه از دیدگاه طب سنتی (اردیبهشت 94)

39-  مشارکت در برگزاری همایش‌های طلای سبز

40-  تدوین مجموعه‌ی آموزشی «بایدها و نبایدها در گیاهان دارویی و عطاری‌ها»

41-  برگزاری کارگاه نحوه‌ی طراحی و تدوین پروتکل و راهنمای بالینی برای متخصصین طب سنتی

42-  برگزاری کارگاه کارآفرینی و تجاری‌سازی محصولات

43-  برگزاری کارگاه نظام سلامت در اسلام

44-  برگزاری کارگاه حکمت و فلسفه و نفس شناسی

45-  برگزاری همایش یکروزه توانمند سازی دستیاران و اساتید طب سنتی با حضور آقای دکتر تفسیرعلی، استاد طب یونانی دانشگاه علیگره‌ی هندوستان

46-  تدوین کوریکولوم رشته‌های ماساژ و مراقبت‌های بالینی و فراورده‌های طبیعی برای پیشنهاد به شورای عالی برنامه‌ریزی

47-  اخذ مجوز دستیاری طب سنتی از شورای عالی برنامه‌ریزی پس از اخذ مصوبه شورای معین مربوطه در سال 93

48-  اجرای طرح بررسی آگاهی، نگرش و عملکرد گروه‌های مختلف اجتماعی در کل کشور پس از انجام پایلوت موفق

49-  افتتاح وبسایت درسنامه طب سنتی به آدرس های:

www.medline.ir/textbook

www.medline.ir/Php_mode

 

6- پژوهش

1-     تشکیل کارگروه تخصصی جهت تدوین طرح ملی بررسی وضعیت موجود طب سنتی و مکمل در کشور

2-     احياء ميراث مكتوب طب ایرانی بالغ بر 2000 عنوان كتاب و رساله و بازنويسي و تصحيح حدود 200 مورد از آن‌ها

3-   تدوین و ابلاغ اولویت های پژوهشی طب سنتی کشور با نظر سنجی از بیش از 50 صاحبنظر و 20 دانشکده یا مرکز پژوهشی مرتبط در راستای نقشه پژوهشهای طب سنتی کشور

4-     فراخوان حمایت از طرح های پژوهشی مرتبط با طب سنتی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

5-     حمایت از طرح ملی تعیین اولویت‌های پژوهشی در زمینه‌ی مفردات گیاهان دارویی بر اساس منابع طب ایرانی

6-     ایجاد بانک اطلاعاتی از مقالات، کتب و پایان نامه‌های دانشجویی در حوزه طب ایرانی

7-     ارائه طرح پژوهشی ارزیابی ادغام خدمات طب ایرانی در سیستم مراقبت‌های اولیه

8-     انتشار اولویت های پژوهشی دفتر طب سنتی بصورت مقاله در مجلات علمی پژوهشی

9-     امتیاز دهی طرح های پژوهشی واصله و نهایی سازی فهرست پژوهش های قابل حمایت

10-برگزاری جلسات متعدد کارگروه‌های تخصصی پژوهشی و معرفی اولویت پژوهشی هر گروه با توجه به اولویت‌های اعلامی دفتر طب سنتی وزارتخانه

 

7-   بین‌الملل

1-     شرکت موفق نمایندگان معاونت طب سنتی در کارگاه تخصصی سازمان جهانی بهداشت درباره طب سنتی و پذیرش دعوت آقای جانگ چی رئیس بخش طب سنتی این سازمان برای سفر به ایران

2-     شرکت نماینده معاونت طب سنتی در کارگاه طب‌های آسیایی در کشور کره و معرفی طب ایرانی با هزینه طرف کره‌ای

3-     بازدید معاون طب سنتی از پارک علم و فناوری کره به دعوت و با هزینه طرف کره‌ای

4-     بازدید نمایندگان معاونت از دانشکده‌های طب سنتی کشور چین بدون هزینه کرد معاونت

5-     بازدید نمایندگان معاونت از بیمارستان‌ها و کلینیک‌های طب سنتی کشور چین، کره جنوبی، امارات، ترکیه بدون هزینه کرد معاونت

6-     تشکیل جلسات مشترک با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ثبت ملی و جهانی شیوه‌ها و درمان‌های طب ایرانی

7-     برگزاری سمپوزیوم یکروزه‌ی طب سنتی ایران و چین با حضور معاون فرهنگستان طب سنتی چین و هیأت همراه

8-     عقد تفاهم نامه همکاری با کشور کره به منظور همکاری در پروژه‌های پژوهشی و تولید محصول

9-     برگزاری جلسات مشترک با هیأت‌های کره ای از استان چونبوک و امضای تفاهم نامه همکاری در تهران

10-برگزاری نشست با پروفسور کیم از دانشگاه سئول و رئیس شرکت وایرومد در تهران

11-برگزاری سمپوزیوم یک روزه ایران و اسپانیا با حضور رؤسای دانشگاه و اساتید این کشور در تهران

12-برگزاری سمپوزیوم یک روزه ایران و با حضور هیئت بلند مرتبه چینی در تهران

13-برگزاری سمپوزیوم یک روزه‌ ایران و اتریش با حضور رئیس کالج طب سنتی اروپا و هیأت همراه در تهران
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :نوشته شده در شنبه 09 مرداد 1395 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 113 |

نخستین کنگره ملی طب فراگیر در سرطان

 
 به گزارش روابط عمومی دانشکده طب سنتی، نخستین کنگره ملی طب فراگیر در سرطان، طب مکمل و طب رایج با هدف ایجاد همگرایی و هم افزایی بین رشته‌ های مختلف طب رایج و مکمل در جهت بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان و همچنین شناسایی و معرفی پتانسیل‌ های موجود در این طب در امر درمان کنترل سرطان، 14 تا 16 بهمن ماه 94 در محل مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

دکتر کیوان مجیدزاده رییس نخستین همایش ملی طب فراگیر در سرطان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با تأکید بر این نکته که طب مکمل و جایگزین نیاز به ساماندهی جدی دارد، گفت: بسیاری از حوزه‌ها در بحث طب فراگیر در هاله ابهام هستند و بسیاری دیگر مغفول مانده‌اند در حالی که پتانسیل‌های ویژه‌ای در این خصوص در کشور وجود دارد که می‌بایستی شناسایی شود.

وی تأکید کرد: وظیفه داریم نقش خود را قدم به قدم در مسیر ساماندهی این مقوله ایفا کنیم. اولین قدم در این مسیر شناسایی جامعه هدف است لذا باید در قالب این کنگره پتانسیل‌ های موجود طب سنتی و مکمل را گونه شناسی، معرفی و ثبت کنیم تا بتوانیم این حوزه را از مواردی که باعث سوء‌استفاده می‌شود پاک سازی کنیم.

مجیدزاده تصریح کرد: رسالت ما در برگزاری این همایش و انجام این مسیر معرفی روش ها و پتانسیل‌ های صحیح، علمی و سالم به جامعه و مردم است.

رییس نخستین همایش ملی طب فراگیر در سرطان درباره محورهای مورد بحث در این همایش گفت: طب ایرانی در سرطان، گیاهان دارویی و موارد طبیعی، اخلاق پزشکی در سرطان، مکاتب طبی مکمل رایج جهان در سرطان، تغذیه و رژیم درمانی در سرطان، طب تسکینی در سرطان، بیوالکترومغناطیس و صوت در سرطان از جمله محورهای مورد بحث در این همایش است که با حضور و همکاری پیشکسوتان و برترین‌های کشور در این حوزه برگزار خواهد شد و از همکاری سایر صاحبنظران در این خصوص به ویژه حوزه های پزشکی، فنی مهندسی و علوم انسانی استقبال می‌شود.

گفتنی است دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز دربرگزاری این کنگره مشارکت دارد.
علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به آدرس اینترنتی پایگاه پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی: www.ibcrc.ir/iocongress مراجعه کنند.
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,

امتیاز : | نظر شما :نوشته شده در چهارشنبه 07 بهمن 1394 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 170 |

مدیرکل توسعه سلامت طب سنتی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «قدس»:

بخشی از بدنه وزارت بهداشت در برابر طب سنتی مقاومت می‌کنند

 

گروه جامعه / محمود مصدق - توسعه طب سنتی در ایران و بازگشت به دوران پویایی آن یعنی قبل از شکوفایی طب مدرن در دستور کار وزارت بهداشت، قرار گرفته است. ..

 

در این سال‌ها هر دولتی که روی کار آمده و هر شخصی که بر صندلی وزارت بهداشت تکیه زده بر لزوم گسترش طب سنتی تأکید کرده است. بر همین اساس جایگاه اداری این طب تا تشکیل معاونت در وزارتخانه هم ارتقا یافته است. با این وجود به باور برخی کار‌شناسان برای دستیابی به هدف یاد شده هنوز در ابتدای راه قرار داریم.

برای بررسی این موضوع با دکتر مهدی یوسفی، متخصص طب سنتی و مدیرکل توسعه سلامت معاونت طب سنتی وزارت بهداشت گفت‌وگو کرده‌ایم که گزیده آن، هم اینک پیش روی شماست.

 

 چند سالی است بحث توسعه طب سنتی در ایران مطرح می‌شود؛ ارزیابی شما چیست و چه مشکلاتی بر سر راه است؟

- یک بخش از طب سنتی محتوا و بخش دیگرآن قالب و فرمی است که باید در جامعه عرضه شود. در بحث محتوا متأسفانه یک درهم ریختگی در سطح جامعه وجود دارد. در واقع هر کسی به خود اجازه می‌دهد، هر محتوایی را که برداشت می‌کند آن را در سطح جامعه عرضه کند. این موضوع هم در سطح عطاری‌ها مطرح است و هم در بخش‌هایی که از گذشته ارتباط‌هایی با طب سنتی داشته‌اند و یا در بین کسانی که خود را صاحب حق می‌دانند، مثل بعضی از روحانیون محترم که الان وارد این داستان شده‌اند به طوری که بیمار می‌بینند و همچنین دارو می‌سازند و تجویز می‌کنند.

 اما در بحث قالب و فرم ارایه طب سنتی؛ وزارت بهداشت نقش اساسی را دارد. واقعیت این است که طی چند سال گذشته اقدام‌های خوبی در سطح این وزارتخانه انجام شده است. همین که طب سنتی به عنوان یک رشته دانشگاهی درآمد و از سال ۸۶ دانشکده‌های طب سنتی در کشور تشکیل شد و الان ۱۹ دانشکده و گروه آموزشی طب سنتی داریم و معاونت طب سنتی تشکیل شده ناشی از توجه ویژه در سطح این وزارتخانه است، یعنی برای این طب در سطح معاون وزیر ارزش قایل شده‌اند. کشورهایی مثل چین و هند که 80 – 70 سال در طب سنتی فعالیت ویژه دارند، تازه الان به فکر تشکیل چنین معاونتی افتاده‌اند.

اما با این وجود و با توجه به تکلیفی که اسناد بالا دستی از قبیل سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، سیاست‌های کلی سلامت و برنامه پنجم توسعه برای وزارت بهداشت قایل شده باید گفت هنوز انتظارات برآورده نشده، زیرا بسیاری از شاخص‌های کمی که در همین قانون اخیر تصویب شده، محقق نشده است.

 

  کدام شاخص‌ها محقق نشده‌اند؟

- در سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی بر کسب سهم ۲۰ درصد ارزش بازار داروی کشور توسط محصولات تأییدشده مبتنی بر داروهای گیاهی و کسب ۳ درصد سهم تولید علم حوزه گیاهان دارویی در عرصه جهانی تأکید شده است. کسب سهم ۱۰ درصدی ارزش بازار بهداشت کشور، سهم ۴ درصدی ارزش بازار درمان کشور، سهم ۲ درصدی ارزش بازار داروی کشور توسط محصولات تأیید شده مبتنی بر داروهای طب سنتی و همچنین پوشش بیمه‌ای مناسب به منظور رسیدن به نرخ پرداخت ۳۰درصدی مردم در حوزه طب سنتی؛ اما تا کنون حتی پیش‌نیازهای این اهداف هم آماده نشده است.

  دلیل محقق نشدن این اهداف چیست؟

-  برخلاف اینکه در چند دولت اخیر همه وزیران بهداشت بویژه دکتر هاشمی بر رشد و توسعه طب سنتی تأکید کرده‌اند، اما چون بخشی از بدنه این وزارتخانه خیلی با این سیاست همراه و همگام نیست، شاخص‌های مورد نظر احتمالاً محقق نخواهند شد. در این سال‌ها فرم و قالب طب سنتی آن طوری که باید و شاید شکل نگرفت. به گونه‌ای که درحال حاضر فقط دو دانشکده طب سنتی از شورای گسترش وزارت بهداشت مجوز دارند. بقیه دانشکده‌ها مصوب شورای دانشگاه‌ها هستند که از لحاظ قانونی و از نظر وزارت بهداشت هم ممکن است خیلی جایگاه نداشته باشند. در این بین نقش معاونت آموزشی وزارتخانه از همه معاونت‌های این وزارتخانه مهم‌تر است.

یا در زمینه غذا و دارو که به سازمان غذا و دارو بر می‌گردد، بحث مراکز ارایه فرآورده‌ها و داروهای گیاهی خیلی پررنگ‌تر می‌شود؛ زیرا که مشکلات زیادی در ارتباط با ساماندهی عطاری‌ها و فراورده‌های گیاهی و ایجاد یک سری مراکزی که بهداشتی، شناسنامه دار و ضابطه‌مند باشند و تحت نظر دکتر داروساز، گیاهان دارویی را به مردم عرضه کنند، وجود دارد؛ یعنی در بحث غذا تقریباً در حوزه طب سنتی هیچ کاری نشده است، البته همایش‌ها و کنگره‌هایی در این زمینه برگزار شده اما نتوانسته فراگیری لازم را در سطح جامعه ایجاد کند. همچنین معاونت درمان وزارت بهداشت هم تا حدی با چنین مسایلی مواجه است. به هرحال این سه معاونت بیشترین مشارکت و همپوشانی را در حوزه طب سنتی دارند، اما بنا به دلایل مختلف - که بعضی از آن‌ها موجه و برخی هم غیر موجه هستند – نتوانستند انتظارات و توقعاتی را که جامعه و وزیر و حتی مقام معظم رهبری در توسعه طب سنتی دارند، جامه عمل بپوشانند.

 

  یعنی می‌خواهید بگویید ظرفیت لازم برای توسعه طب سنتی در وزارت بهداشت وجود دارد، اما بخشی از بدنه مدیریتی این وزارتخانه مقاومت می‌کند؟

- بله همینطور است! چون آن تسریع و تسهیلی که انتظار است تا وزارت بهداشت در مقابل تکالیف قانونی داشته باشد، ندارد. در واقع وزیر بهداشت اراده لازم را دارد اما وقتی دستوری صادر می‌شود به دلایل مختلف دربعضی از معاونت‌ها گیر می کند و براحتی اجرایی نمی‌شود. مثلاً شخصی که طب سنتی را دوست ندارد، مانع تراشی می‌کند.

 

  برای اثبات بهتر این موضوع آیا سندی دارید که نشان دهد بدنه مدیریتی وزارت بهداشت در مقابل توسعه طب سنتی از خود مقاومت نشان می‌دهد؟

- در دی سال ۹۳ شورای سیاستگذاری طب سنتی به ریاست شخص وزیر در وزارت بهداشت تشکیل شد. این شورا تا کنون مصوباتی داشته است که باید اجرایی می‌شد، زیرا که طبق اساسنامه شورای سیاستگذاری مصوبات آن برای همه ارکان وزارت بهداشت لازم الاجراست اما تاکنون چنین نشده است، برخی مدیران می‌گویند روی برخی از این مصوبات نظر داشته‌اند و آن‌ها را قبول ندارند. معاونت طب سنتی- به تنهایی- اختیارات اجرایی ندارد. این معاونت در واقع سیاستگذاری و برنامه ریزی در حوزه طب سنتی در سطح کشور را به عهده دارد، ولی از نفوذ اجرایی کافی برای اجرایی شدن سیاست‌ها و مصوبات در سطوح ستادی وزارتخانه یا دانشگاه‌ها برخوردار نیست. به طور نمونه انتظار می‌رفت، بعد از تشکیل شورای سیاستگذاری طب سنتی معاونت‌های مربوط در وزارتخانه‌ها در اجرای مصوبات مربوط به خود کمک کنند، اما برخلاف اینکه معاونت طب سنتی چندین بار با واحد‌های مربوط مکاتبه و مصوبات را هم ابلاغ کرده اما پاسخ درخوری دریافت نکرده است.

  در ابتدای بحث به وجود مشکل در بحث محتوا در طب سنتی اشاره کردید. چه راهکاری برای رفع این مشکل دارید؟

-  راهکار اساسی این است که مرکزی به عنوان محور مشخص شود و هرکسی که برداشتی از طب سنتی در زمینه محتوا دارد، در این مرکز ارایه کند که به نظرم بهترین جا دانشگاه است؛ البته به شرط اینکه دانشگاه‌ها خیلی بسته و محدود عمل نکنند و اجازه دهند افراد غیر دانشگاهی هم وارد این حوزه شوند.
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب , سنت , وزارت بهداشت , مخالفان طب سنتی ,


نوشته شده در سه شنبه 05 آبان 1394 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 155 |


نوشته شده در چهارشنبه 04 شهريور 1394 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 2042 |

یکم شهریور ماه سالروز ولادت بزرگ دانشمند و طبیب برجسته نامدار ایرانی جهان اسلام
شیخ الرئیس ابوعلی سینا و روز پزشک بر تمامی
طبیبان فرزانه و جامعه پزشکی تلاشگر ایران اسلامی خجسته باد.

 
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,

امتیاز : | نظر شما :نوشته شده در شنبه 31 مرداد 1394 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 285 |

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام ) فرموده است: در شگفتم برای کسی که از چهار1_26696867822289880641
چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی برد!


۱- در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حسبنا الله و نعم
الوکیل» (آل عمران ایه ۱۷۱) پناه نمی برد. در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد
شده فرموده است: پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند، و تخویف شیاطین در
آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جسند) همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت)
و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند، و هیچگونه بدی به آنان نرسید.

۲- در شگفتم برای کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر «لا اله الا انت سبحانک انی
کنت من الظالمین» (سوره انبیاء آیه ۸۷) پناه نمی برد. زیرا خداوند به دنبال این
ذکر فرموده است: «پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات
دادیم و همین گونه مومنین را نجات می بخشیم.» (سوره انبیاء آیه ۸۸)

۳- در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «افوض امری
الی الله، ان الله بصیر بالعباد» (سوره غافر آیه ۴۴) … پناه نمی برد. زیرا
خداوند به دنبال ذکر فوق فرموده است: «پس خداوند (موسی را در اثر ذکر یاد شده)
از شر و مکر فرعونیان مصون داشت.» (سوره غافر آیه ۴۵)

۴- در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیباییهای دنیاست چگونه به ذکر «ماشاءالله
لاحول و لاقوة الا بالله» پناه نمی برد، زیرا خداوند بعد از ذکر یاد شده فرموده
است: «مردی که فاقد نعمتهای دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمتها برخوردار
بود) فرمود: اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می دانی امید است خداوند
مرا بهتر از باغ تو بدهد.»

منبع : موسسه نحقیقات حجامت ایران
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,

امتیاز : | نظر شما :نوشته شده در سه شنبه 19 اسفند 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 128 |

ورزش از نگاه طب سنتی ایران


غزاله حیدری‌راد
دستیار دکترای تخصصی طب سنتی ایران
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
ghazalrad@yahoo.com

ریاضت یا ورزش در طب سنتی ایران اهمیت فراوانی دارد به طوری‌که حکیم بوعلی سینا در کتاب قانون در بحث تدابیر مشترک، مهم‌ترین تدبیر در تندرستی را در درجه نخست، ورزش کردن و سپس تدبیر غذا و تدبیر خواب می‌داند و از این رو سخن خود را با تدبیر ورزش آغاز می‌کند.
حیات بدون غذا محال است و غذایی که تمامی آن جزء عضو گردد معمولاً وجود ندارد بلکه در هر مرحله از مراحل هضم بخشی از آن به صورت ماده زاید درمی‌آید و طبیعت می‌کوشد آن را از طریق مدفوع، ادرار، عرق و... از بدن دفع کند. اما همیشه مقدار کمی از این فضولات دفع نمی‌شود و در بدن باقی می‌ماند که به مرور زمان در بدن تجمع پیدا کرده، سبب بیماری می‌شود و بخارهای این مواد باقی‌مانده مزاج گوهر روح را تباه می‌گردانند. به این جهت چاره‌ای جز این نیست که آنها را از بدن بیرون برانیم. بیرون راندن مواد از بدن به چند طریق صورت می‌گیرد:
- اگر آنها را به وسیله داروهای سمی از بدن دفع کنیم، خود داروی سمی حرارت غریزی را کاهش می‌دهد. اگر دفع آنها با داروی غیرسمی ممکن باشد باز بار سنگینی بر طبیعت است. گذشته از آن، دارو در عین حال که مواد زاید را می‌راند، خلط پسندیده و رطوبت غریزی را -که گوهرزندگی است- از آسیب خود مصون نمی‌دارد و مقداری از آنها را نیز بیرون می‌راند و بر اثر آن، نیروی اندام‌های اصلی و اندام‌های خدمتگزار کاهش می‌یابد. بهترین راه برای دفع این مواد زاید، ورزش و حرکت بدنی است.
- ورزش حرکتی است تابع اراده. هرگاه که مردم حرکت کنند، اندام‌ها از حرکت گرم می‌شوند و حرارت غریزی برمی‌افروزد و تازه می‌شود. چنین حرکتی را ریاضت (ورزش) می‌گویند.
ورزش فواید دیگری نیز دارد:
1- ورزش حرارت ملایم پدید می‌آورد و مواد دفعی را روز به روز می‌گدازد و به طور منظم و مرتب آنها را از جای خود می‌لغزاند و به بیرون راندن آنها کمک می‌کند و نمی‌گذارد هر روز قسمتی باقی بماند و جمع شود و تأثیر بدی بگذارد.
2- چنانچه گفتیم ورزش تولید حرارت می‌کند و حرارت غریزی را افزونی می‌دهد. بر اثر ورزش مفاصل، وترها، رباط‌ها و عضلات محکم می‌گردند.
3- اندام‌ها بر اثر ورزش برای پذیرش غذا آمادگی بیشتری می‌یابند، زیرا مواد دفعی آنها دفع شده و جای غذا خالی مانده است.
4- نیروهای جاذبه و دافعه اعضای بدن بر اثر ورزش به حركت درمی‌آیند، اندام‌ها به نرمش درمی‌آیند، رطوبت‌های بدن رقیق می‌گردند و مسامات (منافذ ریز بدن) فراخ‌تر می‌شوند.

ویژگی‌ها و شرایط ورزش مناسب
- ورزش معتدل كه اعضا و حرارت غریزی را تقویت می‌كند آن است كه پوست، سرخ و تنفس، تند شود و تعرّق ایجاد كند. هرگاه تندی نفس و تعریق به افراط برسد باید ورزش قطع شود، زیرا سبب ضعف حرارت غریزی می‌گردد.
- بهترین اوقات ورزش، پس از خروج غذا از معده و كامل شدن هضم معدی است. ورزش بلافاصله پس از غذا مضر است. همچنین ورزش حین گرسنگی نیز توصیه نمی‌شود.
- پیش از ورزش بهتر است مدفوع و ادرار دفع شود.
- در افراد با مزاج گرم و خشك ورزش‌های سنگین مضر است و سبب بروز بیماری می‌گردد.
- بهترین زمان ورزش در فصل بهار نزدیك ظهر، در تابستان اول روز و در زمستان آخر روز است.
- شروع ورزش باید با حركات آهسته باشد و به‌تدریج حركات سخت‌تر شوند و به حدی برسد كه قوّت فرد ورزشكار می‌تواند تحمّل كند و سپس دوباره به تدریج آهسته‌تر شود تا فرد از ورزش باز ایستد.
- در طب سنتی توصیه شده است پیش از شروع ورزش، دست و پا و پشت فرد ورزشکار را با دست و یا با پارچه زبر بمالند و با روغن بادام یا روغن كنجد تازه عصب‌ها و عضلات را چرب كنند و به آهستگی بمالند، چرا كه این کار حرارت غریزی را اندكی برمی‌انگیزد و منافذ را گشاد می‌كند و فضولات را به سوی پوست می‌كشد تا با ورزش تحلیل یابد. البته فردی كه عضله‌های او نرم باشد و غذای غلیظ نخورده باشد به چنین مالشی نیاز ندارد.
- توصیه شده که وقتی ورزش تمام می‌شود فرد به گرمابه برود و با آب ولرم، چنانچه پوست را خوش آید، خود را شستشو كند و بار دیگر دست و پا و عضله‌های وی را به نرمی بمالند تا باقی فضولات كه با حركت ورزش گداخته شده‌اند از مسام (منافذ) پوست بیرون آیند و به تحلیل روند.

انواع ورزش
ورزش به دو نوع عام و خاص تقسیم می‌شود. ورزش عام شامل تمام بدن و اعضای آن است و نفع آن به كل بدن می‌رسد مانند دویدن و كشتی‌گرفتن ولی ورزش خاص مخصوص به عضو خاص است مانند وزنه‌برداری برای دست‌ها، آواز خواندن برای حنجره یا نگاه کردن به دورها یا چیزهای ریز برای چشم‌ها و....

اثرات ورزش

1- كاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کشنده مانند بیمارهای قلبی، سكته مغزی و سرطان
2- كنترل یا پیشگیری از ایجاد بسیاری از بیماری‌ها
3- افزایش توانایی روانی
4- بهبود وضعیت خواب و افزایش انرژی
5- از بین رفتن افسردگی و كنترل اضطراب
6- كنترل وزن، افزایش خودباوری، بهبود ظاهر و سلامت
ورزش و بیماری قلبی و عروقی:
1- ورزش باعث كاهش فشار خون می‌شود.
2- ورزش از تصلب شرایین پیشگیری می‌كند.
3- ورزش ایجاد پلاك‌های كلسترول را كه باعث انسداد شریان‌ها و افزایش خطر بروز سكته قلبی و مغزی می‌شوند، كاهش می‌دهد.
ورزش و سرطان:
1- ورزش از چاقی كه عامل مهمی در ابتلا به برخی انواع سرطان است، جلوگیری می‌كند.
2- ورزش سطح ایمنی بدن را افزایش می‌دهد.
3- ورزش آنزیم‌های آنتی‌اكسیدان را كه سلول‌ها را از آسیب رادیكال‌های آزاد حفظ می‌كنند، فعال می‌كند.
ورزش و دیابت:
1- ورزش حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهد.
2- ورزش قند خون را كنترل می‌كند.
3- ورزش چربی بدن را كاهش می‌دهد.
ورزش و افسردگی:
1- ورزش می‌تواند در پیشگیری از افسردگی كمك كند.
2- گاهی ورزش می‌تواند به اندازه دارو‌های ضدافسردگی مؤثر باشد، گرچه اثرش دیرتر ظاهر می‌شود.
3- ورزش مشكلات جسمی را كاهش می‌دهد و موجب احساس بهتر فرد نسبت به خودش می‌شود.
4- ورزش خواب را بهبود می‌بخشد.
5- ورزش وزن را كنترل می‌كند و اعتماد به نفس را بالا می‌برد.
اثرات ذهنی و روانی ورزش:
- فواید كوتاه‌مدت:
1) افزایش هوشیاری 2) بهبود حافظه 3) بهبود عملكرد هوشی 4) افزایش خلاقیّت
- فواید درازمدت:
كاهش افت عملكرد روانی و حافظه كوتاه‌مدت ناشی از افزایش سن یا بازگشت آنها به حد طبیعی

منابع:
1- قانون در طب، شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا، ترجمه عبدالرحمن شرفکندی (هژار)، انتشارات سروش، 1370
2- ذخیره خوارزمشاهی، سید اسماعیل جرجانی، به کوشش سعیدی سیرجانی، تهران، انتشارات بنیاد فرهنگ ایران، 1355
3- مروری بر کلیات طب سنتی ایران- ویرایش دوم، دکتر محسن ناصری، دکتر حسین رضایی‌زاده، دکتر رسول چوپانی و دکتر مجید انوشیروانی، طرح احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران، نشر شهر، تهران، 1388

درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,

امتیاز : | نظر شما :نوشته شده در دوشنبه 18 اسفند 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 112 |

سلام

سومین سالگرد شروع این وبلاگ را به فال نیک گرفته و امیدواریم دوستان عضور در این سال فعالیت بیشتری داشته باشند

با سپاس مدیر وبلاگ   
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :نوشته شده در پنجشنبه 14 اسفند 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 106 |

حکیم محمد ارزانی
حکیم ارزانی:
یکی از پزشکان دانشمند ایرانی مقیم هندوستان که در زمان پادشاهی اورنگزیب عالمگیر (1069-1118) شیراز را به قصد هند و دربار فرهنگ‌پرور او ترک کرده است. وی که در اصل محمد اکبر بن میرمقیم است.

در احوالات این حکیم دانشمند گفته شده است که در جوانی اشتیاق فراوانی به فراگیری دانش پزشکی داشت، لیکن به دلیل آن که فقط زبان فارسی می‌دانست و عربی (زبان علمی آن روزگار) را نمی‌دانست، پزشکان معاصر از پذیرفتن او به عنوان دانشجوی پزشکی خودداری می‌کردند. لذا او پس از یادگیری زبان عربی و به‌دنبال آن اتمام تحصیلات رایج پزشکی، مصمم شد که آثار خود را برای آسانی دسترسی فارسی‌زبانان، به فارسی ساده و آسان بنویسد و شاید به‌همین لحاظ، برخی لقب ارزانی را برای این حکیم از آنجا دانستند که وی آموزش پزشکی را با فارسی‌نویسی و ساده‌نویسی ارزان کرده است و بعضی گفته‌اند که از آن رو بوده که کتابهای وی از جمله میزان الطب، درمانهای بسیار ارزان قیمتی را برای عامه مردم مطرح نموده است. لیکن به‌نظر نمی‌رسد این تصورات صحیح باشد چنان‌که صاحب کتاب اطبای عهد مغلیه این عنوان را به خاطر ارادت وی به حضرت ارزان‌شاه و انتساب وی به مرشد ذکر شده می‌داند.

تألیفات بسیار باارزش و متعددی به‌زبان فارسی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:
1- میزان الطب مشتمل بر سه مقاله که در دو مقاله اول به‌اختصار اخلاط اربعه و معدلات و منضجات آن‌ها ذکر شده و مقاله سوم که بخش اصلی کتاب است شامل یک‌دوره بیماری‌ها همراه با علاج آن‌ها می‌باشد. این کتاب به‌خاطر اختصار و زبان ساده‌اش به‌عنوان اولین کتاب درسی حوزه‌های طبی هند و پاکستان شناخته شد.
2- طب اکبری، دوره کاملی از علم‌الامراض که ترجمه‌ای از کتاب ارزشمند «شرح اسباب و علامات» نفیس بن عوض کرمانی با حذف و اضافه‌ای مختصر می‌باشد.
3- مفرح القلوب، شرح جامعی بر قانونچه در پنج مقاله که به پادشاه وقت سلطان محمد فرخ سیر اهدا شده است. همین کتاب با عنوان اکسیر القلوب توسط حکیم مولوی نور کریم به زبان اردو ترجمه شده است.
4- قرابادین قادری در دانش داروسازی و تراکیب ادویه که در سال 1126 ظاهراً به‌عنوان آخرین تألیف طبی مؤلف بوده و به‌نام مرادش عبد‌القادر گیلانی نامیده شده است.
سایر تألیفات این حکیم دانشمند حدود الامراض، مجربات اکبری، مجربات هندی و طب النبی می‌باشد.درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,

امتیاز : | نظر شما :نوشته شده در سه شنبه 28 بهمن 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 161 |

با سلام و عرض ارادت حضور استادان و همکاران محترم

استادان و همکاران می توانند پس از عضویت در وبلاگ با نام خودشان مطلب در وبلاگ قرار دهند .

با تشکر و سپاس مدیر وبلاگ دکتر محمود صادقی وزین
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :نوشته شده در سه شنبه 28 بهمن 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 135 |

به گزارش خبرنگار انجمن علمی طب سنتی ایران - انتخابات هیات رئیسه انجمن علمی طب سنتی ایران روز گذشته به تاریخ 10/14/ 93 در سالن اجتماعات حکمت سرای طب سنتی با حضور پر شور 70 تن از دستیاران و متخصصان طب و داروسازی سنتی عضو انجمن و با نظارت بازرس وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی برگزار شد.

نتایج انتخابات به شرح زیر اعلام می گردد

دکتر عبدالله بهرامی 60

دکتر محمود خدادوست 56

دکتر محمد انصاری پور 25

دکتر سید مهدی میرغضنفری 24

دکتر محمد ابراهیم زحلی نژاد 24

دکتر شیرین پروین رو 24

دکتر نفیسه حسینی یکتا 23

دکتر میثم شیرزاد (علی البدل اول) 23

دکتر روشنک قدس (علی البدل دوم) 22

دکتر امیر مهدی طالب (بازرس اصلی) 40

دکتر مجید اصغری (بازرس علی البدل) 21
 
روابط عمومی انجمن علمی طب سنتی ایران ضمن تقدیر و تشکر از حضور صمیمانه و متعهدانه همکاران ارجمند برای منتخبین گرامی آرزوی توفیق و دستیابی به اهداف گرانقدر طب ایرانی را دارد.
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : انتخابات , انجمن ,


نوشته شده در پنجشنبه 18 دي 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 180 |


مراحل تهیه دمنوش «به»

از زبان دکتر مجید انوشیروانی
==================

به مقوی قلب، معده و اعصاب است. و نوشیدنی بسیار مناسب برای پاییز و زمستان است.
 

1. برای تهیه این دمنوش نخست باید" به "رسیده و شیرین ایرانی بخرید. "به "های وارداتی با اینکه ظاهر هندسی آراسته تری دارند در بیشتر موارد از بو و مزه لازم بی بهره اند و بیشتر برای تزئین ظرف میوه مناسب اند تا کاربرد و فایده طبی.

2. "به" را خوب بشویید تا پرزهای روی آن برود. اگر پوست به کاملاً زرد باشد نیازی به گرفتن آن نیست.

3. پس از شستن "به" باید آن را با رنده فلزی خلال کنید تا قطعاتی به طول حدوداً 3 سانتی متر و قطر حدود 2 میلی متر به دست آورید. قطعات ریزتر یا درشت تر ممکن است در مراحل بعدی شما را با مشکل روبرو کنند.

4. پس از این کار باید قطعات رنده شده به را در یک سینی بگسترانید و روی وسیله گرمازایی با گرمای ملایم و پیوسته، مانند شوفاژ، قرار دهید. بسته به رطوبت هوا و دمای گرم کننده بین 1 تا 2 روز طول می کشد تا قطعات به خشک شوند. در این مرحله، خشکی نباید آنقدر شدید باشد که خلالها را بتوان مانند چوب کبریت شکست.

5. مرحله پایانی در تهیه دمنوش به، بو دادن آنهاست که نیاز به کمی مهارت دارد وگرنه ممکن است دمنوش خوب از کار درنیاید. برای این کار باید یک ماهی تابه فلزی را روی شعله گاز بگذارید تا ظرف خوب خوب داغ شود به قدری که اگر قطره ای آب در آن ریختید به پرش درآید و زود بخار شود. سپس خلالهای به خشک شده را یکباره در ماهیتابه ریخته و به سرعت با قاشق چوبی زیر و رو کنید تا حرارت به طور یکسان به همه خلالها برسد. این کار را تا وقتی که رنگ خلالها به قهوه ای پررنگ برسد ادامه بدهید. کمی دود بلندشدن از این خلالها هیچ عیبی ندارد و حتی به خوش رنگتر شدن دمنوش هم کمک می کند، بنابراین از برخاستن کمی دود و دم نترسید.

6. پس از تغییر رنگ و بوداده شدن به ها، ماهیتابه را از حرارت دور کنید و بگذارید خنک شود. سپس آن را در ظرف دربسته شیشه ای نگهداری کنید و از رطوبت هم دور نگهدارید.

7. برای تهیه دمنوش برای هر نفر حدود یک قاشق غذاخوری معمولی از آن را در یک قوری با یک لیوان آب جوش به مدت 20 دقیقه روی بخار، خوب دم کنید و سپس نوش جان کنید.

افزودن مقدار اندکی زعفران آثار قلبی و مغزی آن را تقویت می کند و رنگ و مزه اش را هم ارتقاء می دهد. اگر به کاملا شیرین بوده باشد نیاز چندانی به شیرین کننده ندارید ولی اگر دوست داشتید خوب است که آن را با کمی نبات شیرین کنید و بنوشید.
 

می توانید این دمنوش را با طعم خانگی به صورت آماده، با قیمت مناسب و در بسته بندی زیبا تهیه نمایید:  26322901
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب سنتی , گیاهی , سنت , دمنوش ,


نوشته شده در پنجشنبه 18 دي 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 113 |

اولین همایش کشوری دانشجویان دکتری تخصصی طب سنتی ایران برگزار می شود


علاقه‌مندان به شرکت در همايش کشوري دانشجويان دکتراي تخصصي طب سنتي تا پنجم مهر فرصت نام نويسي دارند .

به گزارش تندرستان به نقل از آریا، رييس دانشکده طب سنتي و مکمل دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت : نخستين همايش سراسري دانشجويان دکتراي تخصصي طب سنتي ايران به ميزباني دانشگاه علوم پزشکي 19 و 20 مهر در محورهاي بررسي محتواي برنامه آموزشي دکتراي تخصصي طب سنتي ايران ، بارخواني قوانين ، مقررات آموزشي و حرفه اي دکتراي تخصصي طب سنتي و راهکارهاي تحقيق سياست‌هاي کلي نظام در حوزه طب سنتي ايران برگزار مي شود.

دکتر توکل‌افشاري هدف از برگزاري اين همايش را آشنايي، تبادل نظر و تعامل دانشجويان و اهميت پايش و آسيب شناسي موضوعات مرتبط با حوزه دانشجويي به ويژه در امور­آموزشي و پژوهشي اعلام کرد.‌علاقه‌مندان تا پنجم مهر مهلت دارند با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني اين همايش به نشاني www.tim.mums.ac.ir براي نام نويسي اقدام کنند(آریا،13شهریور1393).


مرجع: طب سنتی
تاریخ درج: 1393/06/23درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب , سنتی , همایش , مشهد ,


نوشته شده در دوشنبه 24 شهريور 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 56 |

روزه داری در ماه مبارک رمضان

 
ماه مبارک رمضان ماه پاکی جسم و جان است اما روش‏های غلط خورد و خوراک در این ماه باعث می شود که بسیاری افراد نه تنها به پاکی و سلامت جسم دست نیابند بلکه چند روزی از این ماه نگذشته دچار انواع مشکلات گوارشی از جمله نفخ، ترش کردن، یبوست و غیره شوند و به همین دلیل معمولاً مطب متخصصان گوارش از نیمه این ماه شلوغ می شود!


اما راه چاره چیست؟
طب ایرانی برای پیشگیری از این معضلات راه حل‏های کارآمدی را پیشنهاد می‏دهد:


مشورت کنید!
اگر از هر نوع بیماری گوارشی رنج می‏برید حتماً قبل از شروع ماه مبارک با یک پزشک در مورد امکان روزه گرفتن مشورت نمایید، در برخی بیماریها از جمله زخم اثنی عشر و سردردهای ناشی از ضعف گرفتن روزه صحیح نیست و منجر به تشدید بیماری خواهد شد.


قبل از شروع ماه مبارک آماده شوید!
بهتر است برای ایجاد آمادگی از دو الی سه هفته قبل از شروع ماه رمضان هفته‏ای دو روز با فاصله روزه بگیرید.

از مصرف غذاهاي مختلف و سفره‏ های رنگین افطار و سحر پرهیز نمایید؛

مواد غذایی مختلف از نظر کیفیات و ویژگی‏ها با هم متفاوتند و در نتیجه هضم آنها یکسان نخواهد بود؛ وقتی دو یا چند غذای مختلف با هم خورده شود، معده و دستگاه گوارش نمی‏تواند همه آنها را به حد نهایی هضم کند و در نتیجه فساد هضم رخ می‏دهد.

به سالاد و مخلفات سر سفره افطار و شام نه بگویید!
این مواد مخصوصا اگر با حجم زیاد در کنار افطار یا با وعده اصلی میل شوند باعث عدم هضم، نفخ، ترش کردن و درد شکم می‏شوند.


حلیم و آش رشته در تابستان؛ هرگز!
اصولاً حلیم و آش رشته و امثال آن غذاهای سنگینی محسوب شده و غذاهای تابستانی نیستند، پس آنها را از سفره‏های افطار تابستانی خط بزنید و در صورت تمایل زیاد، به مقدار کم قانع شوید!

وعده افطار و شام را از هم جدا کنید
از آنجایی که معده مدت طولانی خالی بوده است توان هضم حجم بالای مواد را ندارد، لذا توصیه می‏شود در زمان افطار یک ماده غذایی میل شود و در صورت تمایل و نیاز حدود یک ساعت بعد شام میل شود.

یک افطاری خوب!
می‏توانید این ترکیب را یک یا دوبار امتحان کرده و در صورت سازگاری به عنوان افطار میل نماید: پسته، بادام، فندق و بادام هندی از هرکدام 5 عدد، شیر 1 لیوان، خرما 2 عدد، پودر نبات 1 قاشق مرباخوری؛ از یک ساعت قبل از افطار پوسته خارجی و هسته خرما را جدا نموده، همراه پودر مغزیات فوق و نبات در شیر داغ بریزید. در زمان افطار ابتدا خرما را از شیر خارج کرده و میل کنید سپس شیر و محتویات آن را با کمی نان برشته استفاده نمایید. تا نیم ساعت بعد چیزی نخورید.

برخی غذاها را فراموش کنید!
مصرف بعضی غذاها مثل ماکارانی، آش رشته، ماهی، سالاد الویه به ویژه در وعده سحر در این ماه علاوه بر احساس سنگینی امکان افزایش تشنگی در طول روز را به دنبال خواهد داشت. همچنین مواد غذایی پر ادویه و پر نمک حرارت بدن را بالا برده و موجب تشدید احساس تشنگی می شوند.

از مصرف آب و سایر نوشیدنی ها همراه با غذا بپرهیزید!
این اصل همیشه صادق است اما در ماه رمضان که معده در طول روز کمی ضعیف می‏شود نمود بیشتری دارد و به شدت باعث نفخ، رفلاکس، اختلال هضم و غیره خواهد شد.

بلافاصله پس از صرف سحری یا شام نخوابید!
زیرا این کار باعث فشار به دهانه معده و عدم قرار گیری غذا در انتهای معده برای هضم کامل می‏شود و لذا عواقبی مثل رفلاکس، نفخ و سوءهاضمه را به دنبال خواهد داشت و از طرفی خواب نیز ناآرام و مختل خواهد بود لذا حداقل نیم ساعت بعد از صرف این وعده ها نخوابید.

از فعالیت بدنی بلافاصله پس از صرف سحری یا شام بپرهیزید!
حداقل تا یک ساعت پس از غذا هیچ فعالیت سنگینی از جمله دویدن، شنا، طناب زدن مجاز نیست، اما قدم زدن آرام و کوتاه مفید است.

برخی مواد برای گشودن روزه مناسب نیستند!
نوشیدن شیر به تنهایی و خوردن برخی میوه‏ ها مثل هندوانه، هلو، خیار، خربزه برای گشودن روزه پس از یک روز طولانی اصلا مناسب نیستند و باعث تولید مواد نامناسب در دستگاه گوارشی می‏شوند. آب بسیار سرد نیز در این هنگام باعث از بین رفتن حرارت ذاتی معده شده و آن را ضعیف می‏کند. البته شیر گرم و شیرین شده با عسل یا شکر و یا به شکل معجون مانعی ندارد.
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب , سنتی , روزه , سالم , روزه داری , xfdf ,


نوشته شده در یکشنبه 08 تير 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 77 |

تاکید رهبری انقلاب بر” توسعه طب سنتی” در سیاستهای ابلاغی سلامت

” توسعه طب سنتی” در سیاستهای ابلاغی سلامت
بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران ” یکی از بندهای سیاستهای ابلاغی رهبری انقلاب در بخش سلامت است.

-سایت تندرستان آرزومند است که طب ایرانی اصیل که نشات گرفته از منطق، علم و اخلاق است در تمام جنبه های سلامتی جامعه ایرانی نهادینه گردد و دست سودجویان و منحرفان از این گوهر گرانبها هرچه زودتر کوتاه گردد!-


ترویج کشت گیاهان دارویی تحت نظر وزارت جهاد کشاورزی و حمایت از توسعه نوآوری‌های علمی و فنی در تولید و عرضه فرآورده‌های دارویی سنتی تحت نظر وزارت بهداشت،استاندارد سازی و روزآمد کردن روش‌های تشخیصی و درمانی طب سنتی و فرآورده‌های مرتبط با آن، تبادل تجربیات با سایر کشورها در زمینه طب سنتی، نظارت وزارت بهداشت بر ارائه خدمات طب سنتی و داروهای گیاهی. برقراری تعامل و تبادل منطقی میان طب سنتی و طب نوین برای هم‌افزایی تجربیات و روش‌های درمانی اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه از دیگر موارد تاکید ایشان در حوزه طب سنتی است.

متن این ابلاغیه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله خامنه ای به شرح زیر است:

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاستهای کلی «سلامت» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.

متن سیاستهای کلی سلامت که به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
سیاست های کلی سلامت
۱ ـ ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی، درمانی و توانبخشی سلامت مبتنی بر اصول و ارزش‌های انسانی- ‌اسلامی و نهادینه سازی آن در جامعه.
۱-۱- ارتقاء نظام انتخاب، ارزشیابی و تعلیم و تربیت اساتید و دانشجویان و مدیران و تحول در محیط‌های علمی و دانشگاهی متناسب با ارزش‌های اسلامی، اخلاق پزشکی و آداب حرفه‌ای.
۲-۱- آگاه‌سازی مردم از حقوق و مسؤولیت‌های اجتماعی خود و استفاده از ظرفیت محیط‌های ارائه مراقبت‌های سلامت برای رشد معنویت و اخلاق اسلامی در جامعه.
۲- تحقق رویکرد سلامت همه جانبه و انسان سالم در همه قوانین، سیاست‌های اجرایی و مقررات با رعایت:
۱-۲- اولویت پیشگیری بر درمان.
۲-۲- روزآمد نمودن برنامه‌های بهداشتی و درمانی.
۳-۲- کاهش مخاطرات و آلودگی‌های تهدید کننده سلامت مبتنی بر شواهد معتبر علمی.
۴-۲- تهیه پیوست سلامت برای طرح‌های کلان توسعه‌ای.
۵-۲- ارتقاء شاخص‌های سلامت برای دستیابی به جایگاه اول در منطقه آسیای جنوب غربی.
۶-۲- اصلاح و تکمیل نظام‌های پایش، نظارت و ارزیابی برای صیانت قانونمند از حقوق مردم و بیماران و اجرای صحیح سیاست‌های کلی.
۳- ارتقاء سلامت روانی جامعه با ترویج سبک زندگی اسلامی – ایرانی، تحکیم بنیان خانواده، رفع موانع تنش آفرین در زندگی فردی و اجتماعی، ترویج آموزش‌های اخلاقی و معنوی و ارتقاء شاخص‌های سلامت روانی.
۴ – ایجاد و تقویت زیرساخت‌های مورد نیاز برای تولید فرآورده‌ها و مواد اولیه دارویی، واکسن، محصولات زیستی و ملزومات و تجهیزات پزشکی دارای کیفیت و استاندارد بین‌المللی.
۵ – ساماندهی تقاضا و ممانعت از تقاضای القائی و اجازه تجویز صرفاً بر اساس نظام سطح‌بندی و راهنماهای بالینی، طرح ژنریک و نظام دارویی ملی کشور و سیاست‌گذاری و نظارت کارآمد بر تولید، مصرف و واردات دارو، واکسن، محصولات زیستی و تجهیزات پزشکی با هدف حمایت از تولید داخلی و توسعه صادرات.
۶- تأمین امنیت غذایی و بهره‌مندی عادلانه آحاد مردم از سبد غذایی سالم، مطلوب و کافی، آب و هوای پاک، امکانات ورزشی همگانی و فرآورده‌های بهداشتی ایمن همراه با رعایت استانداردهای ملی و معیارهای منطقه‌ای و جهانی.
۷- تفکیک وظایف تولیت، تأمین مالی و تدارک خدمات در حوزه سلامت با هدف پاسخگویی، تحقق عدالت و ارائه خدمات درمانی مطلوب به مردم به شرح ذیل:
۱-۷- تولیت نظام سلامت شامل سیاست‌گذاری‌های اجرایی، برنامه ریزی‌های راهبردی، ارزشیابی و نظارت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
۲-۷- مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه با محوریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همکاری سایر مراکز و نهادها.
۳-۷- تدارک خدمات توسط ارائه کنندگان خدمت در بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی.
۴-۷- هماهنگی و ساماندهی امور فوق مطابق ساز و کاری است که قانون تعیین خواهد کرد.
۸- افزایش و بهبود کیفیت و ایمنی خدمات و مراقبت‌های جامع و یکپارچه سلامت با محوریت عدالت و تأکید بر پاسخگویی، اطلاع رسانی شفاف، اثربخشی، کارآیی و بهره‌وری در قالب شبکه بهداشتی و درمانی منطبق برنظام سطح بندی و ارجاع از طریق:
۱-۸- ترویج تصمیم‌گیری و اقدام مبتنی بر یافته‌های متقن و علمی در مراقبت‌های سلامت، آموزش و خدمات با تدوین استانداردها و راهنماها، ارزیابی فناوری‌های سلامت، استقرار نظام سطح‌بندی با اولویت خدمات ارتقاء سلامت و پیشگیری و ادغام آن‌ها در نظام آموزش علوم پزشکی.
۲ -۸ – افزایش کیفیت و ایمنی خدمات و مراقبت‌های سلامت با استقرار و ترویج نظام حاکمیت بالینی و تعیین استانداردها.
۳-۸- تدوین برنامه جامع مراقبتی، حمایتی برای جانبازان و جامعه معلولان کشور با هدف ارتقاء سلامت و توانمندسازی آنان.
۹- توسعه کمی و کیفی بیمه‌های بهداشتی و درمانی با هدف:
۱-۹- همگانی ساختن بیمه پایه درمان.
۲-۹- پوشش کامل نیازهای پایه درمان توسط بیمه‌ها برای آحاد جامعه و کاهش سهم مردم از هزینه های درمان تا آنجا که بیمار جز رنج بیماری، دغدغه و رنج دیگری نداشته باشد.
۳-۹- ارائه خدمات فراتر از بیمه پایه توسط بیمه تکمیلی در چارچوب دستورالعمل‌های قانونی و شفاف به گونه‌ای که کیفیت ارائه خدمات پایه درمانی همواره از مطلوبیت لازم برخوردار باشد.
۴-۹- تعیین بسته خدمات جامع بهداشتی و درمانی در سطح بیمه‌های پایه و تکمیلی توسط وزارت بهداشت و درمان و خرید آنها توسط نظام بیمه‌ای و نظارت مؤثر تولیت بر اجرای دقیق بسته‌ها با حذف اقدامات زاید و هزینه‌های غیرضروری در چرخه معاینه، تشخیص بیماری تا درمان.
۵-۹- تقویت بازار رقابتی برای ارائه خدمات بیمه درمانی.
۶-۹- تدوین تعرفه خدمات و مراقبت‌های سلامت مبتنی بر شواهد و بر اساس ارزش افزوده با حق فنی واقعی یکسان برای بخش دولتی و غیردولتی.
۷-۹- اصلاح نظام پرداخت مبتنی بر کیفیت عملکرد، افزایش کارآیی، ایجاد درآمد عادلانه و ترغیب انگیزه‌های مثبت ارائه کنندگان خدمات و توجه خاص به فعالیت‌های ارتقاء سلامت و پیشگیری در مناطق محروم.
۱۰- تأمین منابع مالی پایدار در بخش سلامت با تأکید بر:
۱-۱۰- شفاف سازی قانونمند درآمدها، هزینه‌ها و فعالیت‌ها.
۲-۱۰- افزایش سهم سلامت، متناسب با ارتقاء کیفیت در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، از تولید ناخالص داخلی و بودجه عمومی دولت به نحوی که بالاتر از میانگین کشورهای منطقه باشد و اهداف سند چشم‌انداز تحقق یابد.
۳-۱۰- وضع عوارض بر محصولات و مواد و خدمات زیان‌آور سلامت.
۴-۱۰- پرداخت یارانه به بخش سلامت و هدفمندسازی یارانه‌های بهداشت و درمان با هدف تأمین عدالت و ارتقاء سلامت بویژه در مناطق غیربرخوردار و کمک اختصاصی به اقشار نیازمند و دهک‌های پایین درآمدی.
۱۱- افزایش آگاهی، مسؤولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تأمین، حفظ و ارتقاء سلامت با استفاده از ظرفیت نهادها و سازمان‌های فرهنگی، آموزشی و رسانه‌ای کشور تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
۱۲-
بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران.
۱-۱۲- ترویج کشت گیاهان دارویی تحت نظر وزارت جهاد کشاورزی و حمایت از توسعه نوآوری‌های علمی و فنی در تولید و عرضه فرآورده‌های دارویی سنتی تحت نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
۲-۱۲- استاندارد سازی و روزآمد کردن روش‌های تشخیصی و درمانی طب سنتی و فرآورده‌های مرتبط با آن.
۳-۱۲- تبادل تجربیات با سایر کشورها در زمینه طب سنتی.
۴-۱۲- نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ارائه خدمات طب سنتی و داروهای گیاهی.
۵-۱۲- برقراری تعامل و تبادل منطقی میان طب سنتی و طب نوین برای هم‌افزایی تجربیات و روش‌های درمانی.
۶-۱۲- اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه.

۱۳- توسعه کیفی و کمی نظام آموزش علوم پزشکی به صورت هدفمند، سلامت محور، مبتنی بر نیازهای جامعه، پاسخگو و عادلانه و با تربیت نیروی انسانی کارآمد، متعهد به اخلاق اسلامی حرفه‌ای و دارای مهارت و شایستگی‌های متناسب با نیازهای مناطق مختلف کشور.
۱۴- تحول راهبردی پژوهش علوم پزشکی با رویکرد نظام نوآوری و برنامه ریزی برای دستیابی به مرجعیت علمی در علوم، فنون و ارائه خدمات پزشکی و تبدیل ایران به قطب پزشکی منطقه آسیای جنوب غربی و جهان اسلام..

ادامه مطلبدرباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب سنتی , فرهنگ اسلامی , طب , سنت ,


نوشته شده در پنجشنبه 04 ارديبهشت 1393 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 114 |

اولین سال تولد وبلاگ طب سنتی ایرانی

 

 با سلام وعرض ارادت و به توفیق الهی و عنایت  امام رئوف و مهربان ما مشهدی ها 

 از شروع به کار این وبلاگ یک سال گذشت  و ما همچنان تنهای تنها در این صفحه همگانی

 مطلب گذاشته و سعی بر آن داریم که اطلاعات اندک و ناقصمان را به گوش دوستان برسانیم

و با امید به اینکه دوستان وبلاگ نویس و توانا در راستای طب سنتی انشاءاله

این سال ما را تنها نگذارند  یکسالگی این وبلاگ را به همگان تبریک و تهنیت عرض می نمایم .

کوچک شما مدیر وبلاگ


ادامه مطلبدرباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب سنتی , وبلاگ , دوستان ,


نوشته شده در دوشنبه 05 اسفند 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 72 |


نوشته شده در شنبه 12 بهمن 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 80 |

»»»»»» سلام

نوشته شده در یکشنبه 07 مهر 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 72 |


نوشته شده در چهارشنبه 03 مهر 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 48 |

دکتر انوشیروانی، متخصص طب سنتی ایران،
دانشگاه علوم پزشکی تهران

بسیاری از مردم امروز از جمله خردسالان و سالخوردگان به سببهای گوناگون دچار یبوست هستند. از جملۀ علتهای یبوست در کودکان، مصرف تنقلات شور یا تنقلات چسبنده است که هر دو سبب در خوراکیهایی مثل پفک و چیپس و بیسکویتهای شور و چوب شور جمع شده اند.
... سالخوردگان نیز اغلب دچار یبوستهای ناشی از ضعف امعاء یا سوءمزاجهای خشک هستند. نه در خردسالان و نه در سالخوردگان، استفادۀ مداوم از ملیّنهای تحریکی (چه شیمیاییی مانند بیزاکودیل و چه گیاهی مانند سنا و فرآورده های آن) قابل توصیه نیست.
در این موارد بهترین انتخاب، استفاده از ملیّنهای سادۀ بی ضرر و مغذّی است که با توجه به فصل، به آنها اشاره می کنم:
- هویج آب پز یا خام ِ نرم رنده شده
- میوه های کاملاً شیرین و آبدار فصل به ویژه میوه های خانوادۀ گلسرخیان (مانند آلو و هلو و شفتالو و شلیل)
- توت تازه یا خشک
- انگور رسیده (به خصوص انگور عسکری یا یاقوتی دانه درشت)
- ترکیبی از سبزیجات تازه معطر مانند ریحان و گشنیز و شوید همراه با ساقه آنها
- و بالاخره مویز و انجیر

      این خوراکیها علاوه بر تلیین آرام و بی زحمت روده، مغذی های بسیار خوبی برای تامین نیازهای بدن به ریزمغذی ها و ویتامین ها و قندهای مفید نیز می باشند.
شکر سرخ مرغوب نیز - اگر به آن دسترسی پیدا کنید- بسیار سودمند است و باز هم مغذی و خونساز خوبی محسوب می شود.

نکتۀ مهم:
اگر یبوست با علایمی مانند نفخ و ترش کردن همراه باشد، استفاده از میوه های تازۀ آبدار محدودیت دارد و تدابیر دیگری باید به کار رود.درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : ملین ها , طب سنتی ,


نوشته شده در چهارشنبه 16 مرداد 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 711 |

ایجاد دهکده طب سنتی در دستور کار است

وزیر بهداشت در خصوص احداث بخش‌های طب سنتی در بیمارستان‌ها گفت: «علاوه بر این موضوع ایجاد دهکده طب سنتی نیز در دستور کار است که با بررسی‌ها و کارشناسی‌هایی که صورت خواهد گرفت بهترین طرح انتخاب خواهد شد.»
دکتر محمد حسن طریقت منفرد وزیر بهداشت در حاشیه همایش طب سنتی که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: «امروز روز مبارکی برای سلامت کشور محسوب می‌شود طب ایرانی و اسلامی موقعیتی بسیار قدیمی و گنجینه‌ای ارزشمند در فرهنگ ما است که متاسفانه در چند دهه گذشته برخورد خصمانه‌ای با آن شده است.»

وی ادامه داد: «معمولا هر موقعیتی که انکار می‌شود گاهی اوقات با مشکلات و فسادهایی همراه است بنابراین برنامه امروز بهانه‌ای بود تا طب اسلامی و ایرانی گسترش یابد.»

دکتر طریقت منفرد با اشاره به اینکه روابط علمی و برپایی تحقیقات دانشگاهی گسترش یافته است افزود: «توسعه طب سنتی با حداکثر سرعت در حال انجام ست که امیدواریم از این سنت بزرگ استفاده علمی و کافی را ببریم در واقع باید گفت داروهای گیاهی و اصولا خدمات طب سنتی یکی از روش‌های گسترش این علم و استفاده صحیح به منظور به رسمیت شناختن پدیده اقتصادی آن است.»

وزیر بهداشت ادامه داد: «در کل دارو‌ها از جمله داروهای گیاهی باید از طریق نظام بیمه‌ای به رسمیت شناخته شوند به همین منظور جلسه‌ای در دو هفته پیش برای پوشش بیمه‌های داروهای گیاهی صورت گرفته است و امروز نیز قرار است با همین محوریت جلسه‌ای تشکیل شود.»

وی گفت: «در آینده نزدیک مراکز مجاز ارائه خدمات طب سنتی را اعلام می‌کنیم همچنین زمانی که تعرفه‌ها نیز مشخص شد نظارت‌ها به صورت دقیق‌تری صورت می‌گیرد و مراکز غیرمجاز نمی‌توانند دیگر فعالیت کنند.»

دکتر طریقت منفرد همچنین در خصوص فعالیت عطاری‌ها با سامان گرفتن خدمات طب سنتی گفت: «با تشکیل معاونت طب سنتی تمام اقدامات مربوط به این موضوع به صورت کار‌شناسی بررسی شده و نظارت صورت خواهد گرفت که این نظارت عطاری‌ها را نیز شامل می‌شود.»

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی مبنی بر ایجاد بخش‌های طب سنتی در بیمارستان‌های فعلی گفت: «اینکه بخش‌های طب سنتی در بیمارستان‌ها باشند یا به صورت بیمارستان‌های جداگانه فعالیت کنند و همچنین ایجاد دهکده طب سنتی در دستور کار است که با بررسی‌ها و کارشناسی‌هایی که صورت خواهد گرفت بهترین طرح انتخاب خواهد شد.»

وی همچنین در خصوص آموزش طب سنتی نیز گفت: «آموزش طب سنتی پزشکان عمومی و رشته‌های مختلف به عنوان آموزش بیننده در نظر گرفته می‌شود و آموزش دهنده‌ها نیز افراد تایید شده و مجرب طب سنتی هستند با چنین تاکیدی علاوه بر گسترش آموزش اطمینان کافی نیز به منظور استفاده از داروهای گیاهی برای مردم به وجود می‌آید.»

وزیر بهداشت افزود: «داروهایی که به صورت رسمی تعرفه گذاری می‌شوند استاندارد بوده و بسته بندی شده هستند لذا برای این دارو‌ها تمهیداتی قائل خواهیم شد تا در همه جا در دسترس باشد و در مجموع قرار است در تمام موارد طب سنتی سامان یابد.»

طریقت منفرد در پاسخ به سوال سینا مبنی بر آخرین اخبار از برنامه پزشک خانواده گفت: «این برنامه در 7 استان جدید سرعت گرفته است و پزشکان در حال انعقاد قرارداد با بیمه‌ها هستند.»

درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,اخبار ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب سنتي ,


نوشته شده در دوشنبه 27 خرداد 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 114 |

انتصاب دکتر خادم به عنوان مشاور معاون وزیر بهداشت در طب سنتی

دکتر ابراهیم خادم پزشک متخصص طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان مشاور معاون وزیر بهداشت در طب سنتی منصوب گردید.

به گزارش روابط عمومی دانشکدۀ طب سنتی، طی ابلاغی از سوی دکتر محمود خدادوست معاون طب سنتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر ابراهیم خادم پزشک متخصص طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان مشاور معاون وزیر بهداشت در حوزۀ توسعۀ سلامت براساس مبانی طب سنتی ایران منصوب گردید.

متن حکم انتصاب دکتر خادم به شرح ذیل می باشد:

جناب آقای دکتر ابراهیم خادم
پزشک محترم متخصص طب سنتی
با سلام و احترام
مکتب طب سنتی ایران، گنجینه ای غنی و ارزشمند و تداعی بخش تمدن اسلامی و ایرانی است و احیای این مکتب پرافتخار در دوران حاضر، همت و تلاش مضاعف همه متخصصین و دلسوزان در این عرصه را طلب می نماید.

لذا با عنایت به تعهد و سوابق ارزشمند جنابعالی، بعنوان مشاور اینجانب در حوزه توسعه سلامت منصوب می گردید تا با استعانت از خداوند متعال و رعایت جوانب شرعی و قانونی، این معاونت را در پیشبرد اهداف و وظایف محوّله یاری فرمائید.

انتظار دارد در زمینه امور مهم و اساسی زیر مجموعه این حوزه از جمله پیشگیری و اصلاح سبک زندگی، ارائۀ خدمات سلامت و درمان براساس مبانی طب سنتی ایران، برنامه ریزی فعال و مثمرثمری را مدیریت و اجرا فرمائید.

توفیقات روز افزون جنابعالی را از درگاه ایزدمنان مسئلت دارم.

                                                                                           دکتر محمود خدادوست
                                                                                               معاون طب سنتی


درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب سنتي ,


نوشته شده در دوشنبه 27 خرداد 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 819 |

رونمایی از سند طب سنتی ایران

سند توسعه طب سنتی ایرانی اسلامی چندی پیش به تصویب هیأت وزیران رسید و در تاریخ 28 اردیبهشت ماه ابلاغ شد. این سند قرار است روز سه شنبه 21 خرداد ماه طی مراسمی با حضور مسئولین ارشد کشوری رونمایی می شود.

سند توسعه طب سنتی ایران روز سه شنبه 21 خردادماه با حضور معاون اول رییس جمهورٰ جمعي از معاونان  وزارت بهداشت و خبرگان و اساتيد طب سنتي در ساختمان وزارت بهداشت رونمایی خواهد شد.

پيش تر دکتر احمدي نژاد، رييس جمهور اعلام کرده بود: «طب ايراني مي تواند بسياري از بيماري هاي صعب العلاج را درمان کند و اين طب در سال هاي آينده نه تنها در ايران بلکه در جهان، جايگاه خود را پيدا خواهد کرد.»

  امروزه علم پزشکي با توجه به پيشرفتهاي چشمگير متاسفانه هنوز قادر به درمان کامل بسياري از بيماريهاي مزمن نيست به همين خاطر طب ايراني اسلامي و مکمل در کنار آن در تمام دنيا در حال استفاده است و اين در حالي است که کشور ما با توجه به تحريمهاي استکبار جهاني در خصوص تامين دارو و مواد اوليه دارو نياز بيشتري را براي ورود به طب ايراني-اسلامي احساس مي کند.
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب , سنتي , سند , چشم انداز ,


نوشته شده در دوشنبه 27 خرداد 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 62 |


نوشته شده در پنجشنبه 12 ارديبهشت 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 190 |

جایگاه قرآنی حضرت زهرا(س)

آیت الله محمد علی جاودان

 

 

برای اثبات معارف شیعه در خصوص حضرت فاطمه (سلاماللهعلیها) بالاترین سند ما قرآن کریم است. مثلا در آیه تطهیر، پیامبر روی سر اهلبیتش چیزی شبیه پتو انداخته و دعا کرده که هرگونه رجس و ناپاکی از آن‎‎ها دور شود. من معتقدم این آیه نازل شده برای حفظ حرمت صدیقه طاهره، چون بحث سوره احزاب درباره نساءالنبی است.

خداوند به آن
‎‎ها میگوید که شما چون به پیامبر انتساب دارید، کار خوب و بدتان دو برابر حساب میشود. دقت کنید آیه گفته یا «نساء» النبی، نگفته «زوجات». حالا چرا میگوییم فاطمه زهرا در شمار نساءالنبی است؟

به
دلیل آیه مباهله. وقتی پیامبر فرمود زنانتان را بیاورید و ما زنانمان را میآوریم، پیامبر حضرت زهرا را آورد. پس فاطمه زهرا طبق آیه مباهله (آل عمران/ ۶۱) از نساء نبی است و در سوره احزاب هم در مورد نساء نبی سخن گفته شده و آن‎‎ها مورد خطاب قرار گرفتهاند که این کار را بکنید و این کارها را نکنید. اگر دنیا را میخواهید، پیامبر شما را رها میکند و اینها همه سخنانی است که با زنان معمولی ممکن است گفته شود، اما در میان این سخنان برای حفظ حرمت صدیقه طاهره که بهدلیل آیه مباهله در شمار نساء نبی است، یک جمله گفته شده که به اصطلاح ما، جمله معترضه (جمله میان دو خط تیره یا داخل پرانتز) است و در آن از عصمت صدیقه طاهره و به مناسبت ایشان از عصمت همه اهلبیت سخن رفته است و از طریق ایشان عصمت اهلبیت ثابت میشود. آیه مباهله هم بینظیر است. میفرماید: «فقُلْ تعالوْا ندْعُ أبْناءنا و أبْناءکمْ و نِساءنا و نِساءکمْ و أنْفُسنا و أنْفُسکمْ ثُم نبْتهِلْ فنجْعلْ لعْنتالله علی الْکاذِبین» اینجا در آیه سخن از کاذبین است: جمعی دروغگو. ناگزیر در برابر این جمع راستگویان خواهند بود: جمع راستگو یعنی پیامبر، فاطمه زهرا، امیرالمؤمنین و حسنین به میدان مباهله میآیند. امام حسن در آن روزگار حدود پنج سالش بوده و سیدالشهدا تقریبا چهار سال داشته است. واقعا این دو طفل چه حرفی برای گفتن داشتند که جزو صادقین قرار گرفتهاند؟ پاسخ روشن است، حرف هر پنج نفر یکی بود. چه دلیلی بالاتر از این، برای آنکه بگوییم حرف فاطمه (سلاماللهعلیها) عین حرف پیامبر است؟ پیامبر سخنگوی پروردگار است و اهلبیت مبلغان درجه اول آن. هر کسی غیر از اهلبیت مبلغ درجه دو محسوب میشود.

از سلمان و ابوذر گرفته تا مبلغان معاصر ما. مبلغ درجه اول باید معصوم باشد و حرفش با پیامبر فرقی نکند. این شأن را ما فقط برای اهل
بیت و در رأس آن‎‎ها فاطمه زهرا (سلاماللهعلیها) قائلیم. اتفاقا در تاریخ مواردی هم در اینخصوص ذکر شده، مثلا وقتی قرار شد پیغام آیه برائت را پیامبر به حاجیان برساند، ایشان ابوبکر را مأمور کرد، اما جبرییل نازل شد و گفت: یا رسولالله! پیغام را به کسی بسپار که حرفش مثل تو باشد. پیامبر مأموریت را از ابوبکر گرفت و به مولا علی (علیهالسلام) سپرد. مبلغ درجه اول یعنی این. کسی که هیچکس نمیتواند کار او را انجام دهد. او در رأس جریان تبلیغ و تفسیر و حفظ و دین است.

با این حال، خدا را شکر، قرآن توطئه دشمنان را خنثی کرده است. اصلا قرآن بالاترین منبع شیعیان برای اثبات اصول
شان است. البته به شرط آنکه در کتاب خدا دقت و تدبر کنیم، خداوند فرموده أ فلا یتدبرُون الْقُرْآن؟
مفسران هم باید در این خصوص دقت بیشتری کنند، مثلا وقتی به آیه اکمال دین می
رسند، نباید سهلانگارانه عبور کنند. باید موشکافانه همه جوانب را ببینند و تفسیر کنند تا در روز قیامت شرمنده پیامبر و اهلبیتش نشوند. ما که میدانیم سر این آیه دعواست، پس باید با دقت اصولمان را از طریق آن ثابت کنیم. البته عدهای هم هستند که نمیخواهند حرف حق را قبول کنند، با ظهور سلفیت این نگاه بیمار تشدید شد. مثلا درباره آیه تطهیر میگویند: خب! پیامبر میخواهد اهلبیتش را به تقوا دعوت کند، این چیزی را ثابت نمیکند، غافل از اینکه چشمان خود را بر حقیقت بستهاند.

در چنین وضعی، وظیفه ما این است که با دقت تلاش کنیم. متأسفانه رسانه
‎‎های ما درباره معرفی حضرت فاطمه (سلاماللهعلیها) به مردم کمکاری کردهاند. هنرمندان هم همینطور. خود ما هم مقصریم. من شاهد بودهام که متأسفانه عدهای از ارداتمندان، در ایام فاطمیه عروسی گرفتهاند. این از سر جهل است، نه عداوت. باید همه تلاش کنیم که با زبان‎‎های مختلف، معارف فاطمی را به مردم منتقل کنیم
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : حضرت زهرا (س) , الگوی زنان عالم ,


نوشته شده در چهارشنبه 21 فروردين 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 68 |

تبیین جایگاه استحمام در حفظ سلامتی و آداب و تدبیر آن

ندا حاجی‌علی نیلی
پزشک، دستیار دکترای تخصصی طب سنتی ایران
nili.neda@yahoo.com
==========================


در طب سنتی ایران بحث مهمی وجود دارد با عنوان سته ضروریه؛ بدین معنی که اصول شش‌گانه‌ای وجود دارند که تغییر حالات بدن بر عهدۀ آنهاست و برای حفظ سلامتی، ضروری است که در حالت اعتدال باشند و در صورت خروج از اعتدال فرد را دچار بیماری و مشکل می‌کنند.
در مقابل این اصول شش‌گانه، اقداماتی هستند که جزو سته ضروریه نیستند ولی انجام آنها برای بدن مفید است، مانند استحمام، ماساژ دادن، آفتاب گرفتن و نظایر آنها.

الف) ویژگی‌های حمام:
ویژگی حمام در سه چیز است: گرمی هوا، رطوبت آب و ساختمان آن.
1. هوا: حمام از جهت هوای آن، گرم‌کننده بدن است و باید هوای حمام در گرمی و سردی به حسب حال فرد استحمام کننده معتدل باشد. باید توجه داشت که:
هوای بسیار گرم باعث باز شدن منافذ پوست و تعریق می شود،
و هوای نیم گرم مایل به سردی باعث بسته شدن منافذ پوست و جذب عرق.

2. آب: آب بسیار گرم به مزاج، گرمی می دهد و آبی که گرمای آن از حد ولرم کمتر است به مزاج سردی و رطوبت می‌بخشد.
اگر فقط از گرمای حمام بدون این که از آب آن استفاده کنیم، بهره ببریم باعث خشکی بخشیدن به مزاج می شود و این امر برای کسانی که گوشت سست و شل دارند مناسب است.

3. ساختمان: در قدیم ساختمان حمام از سه فضا تشکیل می¬شد. فضای نخستین آن سربینه حمام بود که سرد و تر بود، فضای دوم یعنی راهروئی که سربینه را به گرمخانه متصل می¬کرد، گرم و تر و فضای سوم که گرمخانه حمام بود، گرم و خشک بود. (در حال حاضر این فضاها را می‌توان با ساختمان سونا و جکوزی مطابقت داد). 

ب) منفعت استحمام و نتایج آن بر بدن:

نتیجه به حمام رفتن، باز شدن منافذ پوست و تعریق است. به طور کلی حمام، به سبب هوایش باعث گرمی و خشکی بدن و به سبب آبش باعث افزایش رطوبت بدن می¬شود.

ج) انواع حمام از نظر درجه حرارت:
1) حمام بسیار سرد: درجه حرارت این حمام بین 13-12 درجه است. اثرش هم در صورتی که شخص چندان تحریک¬پذیر نباشد تقویت است ولی به طور کلی خطر دارد.
2) حمام سرد: درجه حرارت این حمام بین 18-13 درجه است.
استفاده از این حمام با ذکر شرایطی که بعداً گفته خواهد شد به شرطی که زمان آن از نیم تا دو دقیقه بیشتر نباشد برای تقویت بدن مناسب است و آدمی را از تأثیر عدم اعتدال هوا و آثار بد آن می‌رهاند و انسان را قوی‌تر و ملایم‌تر می‌کند. همچنین خاصیت دم را شدیدتر و قلب را قوی تر می‌کند و اعصاب را تری می¬بخشد.
بهتر است افراد مبتلا به بیماری‌های سینه و مفاصل از این حمام حذر کنند.
3) حمام خنک: درجه حرارت این حمام بین 25-18 درجه است و اثرش شبیه به حمام سرد است.
4) حمام معتدل: درجه حرارت این حمام 30-25 درجه است که نه مقوی و نه ضعیف‌کننده است ولی حافظ سلامت است.
5) حمام گرم: درجه حرارت این حمام 40-30 است و باعث تعریق و تحریک عمومی و ضعف می شود و هر قدر حمام گرم¬تر باشد ضعف بعد از حمام بیشتر خواهد بود، لذا باید واگذار به افراد قوی بنیه شود.

د) حمام تنظیف:
منظور از این استحمام، تنها پاکیزگی پوست است. باید حرارت حمام ثابت و معتدل (بین 30-28 درجه) باشد و چنین حمامی نه مانند حمام سرد، مقوی و نه مانند حمام گرم، ضعیف‌کننده است؛ بلکه فقط ماهیچه¬های بدن را نرم و بدن را آرام می‌کند و دستگاه عصبی را آرامش می دهد یعنی باعث رفع کسالت می¬شود.

ه) زیان‌های حمام طولانی مدت:
زیاد ماندن در حمام، موجب ریختن مواد زائد و فضولات به اعضای ضعیف بدن و همچنین سبب سستی جسم، آسیب عصب، تحلیل حرارت غریزی، کمی اشتها نسبت به غذا و کاهش میل جنسی می شود.

و)شرایط حمام و حالت مزاج:
در هنگام استحمام باید رعایت فصل و مزاج را کرد. به طور مثال در فصل تابستان، فرد جوان و گرم‌مزاج باید از آب نیم‌گرم بلکه آب سرد استفاده کند و فضای حمام را در حالت سرد و تر نگه دارد ولی فرد با مزاج سرد باید فضای حمام را گرم و تر نماید.
از سوی دیگر در فصل زمستان، فرد با مزاج گرم باید فضای حمام را در حالت گرم و تر و فرد سردمزاج آن را در حالت گرم و خشک نگه دارد.

ز) قبل از حمام رفتن چه بخوریم؟ و زمان مناسب حمام رفتن از جهت مراحل هضم غذا چه موقع است؟
بهتر است زمان حمام رفتن، بعد از هضم غذا یعنی هضم اول معدی و هضم ثانوی کبدی باشد؛ مگر این که فرد دارای مزاج گرم باشد که ممکن است در این حالت استحمام در حالت ناشتا باعث به جریان افتادن و برانگیخته شدن صفرا شود. در این حالت بهترین چیزی که قبل از استحمام برای خوردن مناسب است نان همراه آب میوه یا نانی که در گلاب خیسانده شده باشد است.
همچنین لازم است از خوردن و آشامیدن در حین استحمام نیز خودداری گردد.

ح) حمام در وضعیت خالی و پر بودن معده:

حمام طولانی در حالت ناشتائی به خاطر تحلیل رطوبت بدن، باعث خشکی بدن و لاغری می‌شود؛ همچنین حمام در حالت سیری به علت جذب غذا به سوی ظاهر اعضاء باعث چاقی می شود ولی امکان ایجاد سُدّه وجود دارد.

ط) شرایط استحمام برای یک فرد با مزاج معتدل:
1-فرد باید به تدریج وارد حمام شود. یعنی در ورودی و فضای اول (فضای سرد و تر) ابتدا مقداری آب بر پاهای خود بریزد و زمانی در فضای اول مکث کند و سپس وارد فضای دوم شود (فضای گرم و تر). و باز مقداری آب بر پاهای خود و سپس بر سر و سایر قسمت های بدن بریزد و بعد در حوض آب گرم وارد شود. (ناگفته پیداست چنین تدابیری در حمام‌های خانگی امروزی جایی ندارد و مخصوص حمام‌های عمومی و قدیمی است)
2-آشامیدن آب سرد و استعمال آن در فضای گرم و بعد از استحمام و همچنین رسیدن هوای سرد به بدن پس از استحمام بسیار مضر است و باعث سده و فلج و ذات الریه و امثال اینها می‌شود.
3-نباید در حمام بویژه در فضای گرم آن، چیزی خورد؛ چون بدن گرم است و منافذ پوستی آن باز و از آنجا که رطوبت آن تحلیل رفته است؛ بسیار مشتاق آب و غذا است و به محض ورود غذا به بدن جذب مناطق دوردست می شود و باعث انسداد می‌گردد.
4-در حالت پری معده و یا خالی بودن آن نباید به حمام رفت و ضرر خالی بودن معده بیشتر از پر بودن آن است.

ی)آداب پیش از خروج از حمام:
خارج شدن از حمام نیز مثل وارد شدن به حمام باید تدریجی باشد و فرد نباید به یکباره از فضای گرم داخل به فضای سرد بیرون وارد شود.

ک) آداب پس از بیرون آمدن از حمام:

از 5 چیز باید دوری شود:
1) آشامیدن آب سرد
2) خروج ناگهانی و به یکباره وارد شدن به هوای بیرون، بویژه در فصل زمستان؛ چون به سبب حرارت و رطوبت، منافذ باز است و باید خود را پوشاند تا هوای سرد به باطن نفوذ نکند.
3) ورزش و کارهای سخت و خشم و نزدیکی که باعث تحلیل زیاد می شود
4) گرفتن روزه
5) خوردن غذا بلافاصله پس از خروج از حمام.
پس از استحمام، شستن پاها با آب سرد برای فرد گرم مزاج در فصل گرما و با آب گرم برای سرد مزاج در فصل سرما و با آب ولرم برای فرد معتدل المزاج توصیه می شود.

ل) زیان‌های خوردن غذا بلافاصله پس از استحمام:
1) بدن کسب حرارت غریبه نموده و از غذا خلط ناصالح و ردی تولید می شود.
2) پس از استحمام، حرارت بدن میل به ظاهر می¬کند و حال او در این وقت حال هوای تابستان است که حرارت غریزی در بدن ضعیف است. و بهتر است پس از استحمام فرد خواب لطیفی داشته باشد تا حرارت به باطن رجوع کند و قوی و جمع شود و پس از خواب غذا خورده شود.

م) شرایطی که حمام برای فرد زیان دارد:

1. درتب عفونی، چون هنوز ماده بیماری نضج نیافته است و به علت شدت یافتن حرارت غریبه باعث افزایش یافتن تب می‌شود.
2. در تفرق اتصال، چون دو طرف جراحت را سست می کند و مواد به سوی آن جلب می شود.
3.در ورم عضو، چون حمام باعث رقیق شدن مواد و به حرکت درآمدن آنها و حرکت به طرف عضو متورم می شود چون آن عضو ضعیف است و نمی تواند ماده را از خود دفع کند.

ن) شرایط غسل با آب سرد
غسل با آب سرد چند شرط دارد:
1) غسل در وقت ظهر باشد چون در زمان سرما باعث کاهش حرارت غریزی می شود.
2) در فصل تابستان باشد.
3) مزاج فرد گرم باشد.
4) گوشت بدن در زیادی و کمی معتدل باشد، چون در فرد لاغر برودت و سرما به‌زودی به باطن او نفوذ می کند.
5) فرد جوان باشد. غسل با آب سرد برای کودکان و پیران جایز نیست. چون اگرچه کودک حرارت زیادی دارد ولی زیادی رطوبت در کودکان قدری کیفیت گرمی را می شکند و می کاهد و در پیران به علت ضعف حرارت غریزی جایز نیست.
6) شخص غذائی که موجب فساد هضم شود نخورده باشد چون فساد باعث صعود بخارهای فاسد می شود.
7) زکام و نزله نداشته باشد چون مانع از تحلیل رفتن مواد محتبسه در سر می شود.

س) نتایج غسل با آب سرد: 
به سبب تنگ شدن منافذ و اجتماع حرارت غریزی در باطن و عدم تحلیل آن، باعث تقویت بدن، نشاط ارواح و جمیع قوای بدنیه و حرارت غریزی می شود. همچنین غسل با آب سرد باعث صلابت اعضاء و اجزا بدن می‌گردد.
برای غسل با آب سرد باید به یکباره در آب فرو رفت و مدت زمان ماندن در آب باید به قدری باشد که پیش از آن که سرمای آب فرد را بلرزاند از آب خارج شود و هنگامی که از آب بیرون می‌آید، زود گرم شود و بدن به رنگ طبیعی خود بازگردد که معلوم می‌شود به اندازه کافی در آب مانده است.
پیش از داخل شدن به آب سرد بهتر است بدن را با کمی روغن مالش داد و سپس ورزشی سبک و معتدل، سبک تر از آنچه که عادت فرد است، کرد. پس از بیرون آمدن از آب هم خوب است فرد دوباره بدن را مالش دهد ولی با شدت بیشتر و آن روز غذای بیشتری بخورد و آب کمتری بنوشد.
لازم است یادآوری گردد غسل با آب سرد، پس از ورزش جایز نیست، بویژه پس از ورزش های قوی و سنگین و طولانی.

ع) ساییدن پا به سنگ:

چرک پا را زائل می کند و در نتیجه خستگی و کوفتگی پا برطرف می شود؛ همچنین جهت برخی انواع سردرد و اکثر بیماری های مغزی سودمند است، به خاطر این که ماده را از قسمت‌های بالاتر به سمت قسمت های پایین بدن می کشاند و اگر سنگ پا خشن تر باشد جذب ماده زیادتر است. سنگ پا باید خشن و متخلخل باشد و کف پا و پاشنه پا را با آن بمالند.

منابع :
1) خلاصه الحکمه، محمد حسین عقیلی خراسانی، تصحیح اسماعیل ناظم، مؤسسه احیاء طب طبیعی و مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل، قم، انتشارات اسماعیلیان، 1386.
2) حفظ‌الصحه ناصری، محمدکاظم گیلانی، تصحیح دکتر رسول چوپانی، طرح احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران، انتشارات المعی، 1387.
3) حفظ صحت، میرزا علی‌خان ناصرالحکما، تصحیح دکتر ناصر رضایی‌پور و دکتر محسن عابدی، طرح احیای میراث مکتوب طب سنتی ایران، انتشارات المعی، 1387.
4) قانونچه در طب، محمود بن محمد بن عمر چغمینی، ترجمه دکتر محمدتقی میر، انتشارات دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، 1383.

درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب سنتی , فرهنگ , حمام ,


نوشته شده در چهارشنبه 21 فروردين 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 87 |

»»»»»» حمام ایرانی

حمام ایرانی

می توان گفت در فرهنگ شرق و به ویژه ایران زمین تمام شئون زندگی، از جمله آداب خوردن و آشامیدن، آداب خواب و بیداری، روش های حفظ سلامتی و درمان بیماری ها، انتخاب شغل و پیشه، آداب و رسوم جشن ها و میهمانی ها و غیره بر پایه های حکمت استوار بوده است و در بسیاری موارد این طبیبان و حکیمان بوده اند که روش های صحیح زندگی را تبیین کرده و آن را نهادینه می کردند به طوریکه طی صدها سال با ذهن و روح مردم آمیخته می شد اما متاسفانه در حدود 100 سال اخیر بسیاری از این باورها و اصول به فرض بیهوده و خرافه بودن کنار گذاشته شد.
از جمله مواردی که این امر به خوبی خود را نشان می دهد معماری و ساخت و ساز بناهای مختلف شهر و روستا بوده است و یکی از مهمترین معماری های اصولی و متاسفانه فراموش شده این فرهنگ «حمام» ها می باشند که کاملا بر اساس اصول طبی و نیاز بدن انسان طراحی و ساخته می شد.
حمام های ایرانی علاوه بر محل مخصوص برای درآوردن لباسها دارای سه بخش یا به اصطلاح 3 خانه اصلی بودند. خانه اول، نسبت به دو خانه بعدی سردتر بوده، فضای دوم، گرمای بیشتر داشته و مملو از بخار آب بوده و فضای سوم که گرمخانه حمام بود، فضایی گرم و خشک داشت که تاحدودی با سونای مرطوب و سونای خشک امروزی قابل تطبیق هستند، اما نکته مهم در این بین تغییر تدریجی دما است که مانع از سرد یا گرم شدن ناگهانی بدن می شده و از طرفی «دلک و غمز» یا به اصطلاح امروزی ماساژ نیز توسط دلاک انجام می گرفته که در کنار حمام باعث رفع خستگی و کوفتگی و خروج مواد زاید از بدن می شده این در حالی است که در حمام های امروزی فقط پاکی ظاهری مورد توجه قرار می گیرد. نکته جالب توجه دیگر آنکه در و دیوار این حمام ها اغلب به نقاشی های ویژه ای مزین بوده است که با تقسیم بندی خاصی برای تقویت ارواح نفسانی، حیوانی و طبیعی انسان و جلوگیری از ضعف در نظر گرفته می شد.
در حالیکه حمام های اصیل ایرانی به طور کامل رو به فراموشی می رفت و تنها چند نمونه از آنها از جمله حمام وکیل در شیراز به عنوان موزه مورد استفاده است، کشور ترکیه با رسیدگی ویژه به این موضوع اقدام به بازسازی حمام های قدیمی و ساخت حمام های جدید با روش سنتی کرده و با به کار گیری ماساژ در این حمام ها توانسته یک جاذبه توریستی و درآمدزا ایجاد کند به طوریکه در حال حاضر در تمام دنیا حمام ترکی یا turkish bath به خوبی شناخته شده و توجه بسیاری از هموطنان ایرانی را نیز به خود جلب کرد است.


البته در یکی دو سال اخیر در ایران نیز حمام هایی با عنوان حمام سنتی در برخی ورزشگاه ها و اماکن تفریحی راه اندازی شده که امید است با بهره گیری از اصول صحیح و طبی بتواند به هموطنان ایرانی خدمت کرده و به عنوان جاذبه گردشگری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

جهت مطالعه بیشتر به اینجا مراجعه نمایید
درباره : طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,همایش ، کنگره ، باز آموزی ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,ورزشی ,متفرقه ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,اخبار ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,متفرقه ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,طب سنتی ,داروهای گیاهی ,فرهنگی ,اخبار ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,فرهنگی ,متفرقه ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,طب سنتی ,فرهنگی ,

امتیاز : | نظر شما :

برچسب ها : طب سنتی , بهداشت , فرهنگ ,


نوشته شده در چهارشنبه 21 فروردين 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 139 |


نوشته شده در سه شنبه 20 فروردين 1392 توسط مدیر وبلاگ| بازدید : 138 |

عناوين آخرين مطالب ارسالي
سلام مجدد
نکاتی در مورد «به»
کوتاه درباره دیابت در طب سنتی ایران
هشدار درباره «حجامت و فصد» خودسرانه
حجامت و باد کش در مصر
آغاز کار با تیراندازان؛
انتشار گزارش تفصیلی و مستند عملکرد حوزه‌ی طب سنتی ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
یک داروی جدید برای درمان هپاتیت C
پیرو اظهارات تامل‌برانگیز معاون وزیر بهداشت بررسی شد
75 درصد بیماری‌ها را می‌توان با طب سنتی پیشگیری کرد
اضافه شدن دو واحد درسی «طب سنتی» در تمام رشته‌های علوم پزشکی
ایجاد رشته دستیاری طب سنتی ایرانی تصویب شد
دلایل بوی بد دهان را بشناسید-توصیه‌هایی برای پیشگیری و درمان
وزارت بهداشت تیشه به ریشه طب سنتی زده است؟ لزوم برگزاری جلسات مشترک با متخصصان
ارائه مشاوره و کلاس‌های آموزشی در سلامتکده‌های طب سنتی
راهکار رفع عطسه بهاره از دیدگاه طب سنتی
امکان جذب دانشجو در رشته طب چینی در مشهد
سکنجبین عنصلی (ساده)
درمان افسردگی از منظر طب سنتی
امتحان طب سنتی در مرداد ماه 95

.: Weblog Themes By Music-Day.Info :.

::

تقویم
عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از آپیدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شود
عضویت سریع


قوانین سایت

کد امنیتی :
نظر سنجی
میزان رضایت شما از این وبلاگ؟
امکانات وب

تمام حقوق اين وبلاگ و مطالب آن متعلق به طب سنتی ایرانی مي باشد.

جدید ترین موزیک های روزطراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا